Senuto Writer – narzędzie dla SEO copywritera i nie tylko

16 lipca, 2023, Kategoria: Frazy i słowa kluczowe

Jakiś czas temu aplikacja Senuto została wzbogacona o nową sekcję – Content Suite. Póki co jest to jeszcze wersja beta, jednak już teraz może to być wartościowe narzędzie dla specjalistów od SEO i marketingu internetowego, a także copywriterów. Content Suite tworzą trzy moduły: Planner, Writer oraz Monitoring. Tu skupimy się na narzędziu Senuto Writer.

Senuto Writer

Edytor tekstu i analiza słów kluczowych – co to jest Writer Senuto?

W gruncie rzeczy Writer to prosty edytor tekstu wzbogacony o narzędzia umożliwiające dobór optymalnych fraz. Jego zadaniem jest pomoc w tworzeniu treści, które pozwolą uzyskać lepsze pozycjonowanie stron w Google.

Senuto Writer działa w oparciu o analizę SERP, a dokładniej o TOP 20 aktualnych wyników wyszukiwania. To na tej podstawie opracowywane są słowa kluczowe do tekstu. Narzędzie podpowiada, ile fraz należy użyć i jakie to powinny być frazy, wyświetlając z boku listę słów kluczowych. Wskazuje także konkretne frazy kluczowe do nagłówków.

Ta baza słów kluczowych jest sporym ułatwieniem w pracy copywritera SEO. Usprawnia i przyspiesza tworzenie tekstów SEO dzięki automatyzacji procesu wyszukiwania słów kluczowych. Nie trzeba ich już samemu opracowywać – analiza słów kluczowych „robi się” sama.

Warto podkreślić, że Writer Senuto może być wykorzystany jako rozwinięcie modułu Planner. Pozwala to pisać teksty w oparciu o content plan, czyli plan treści. Działania użytkownika są dzięki temu lepiej skoordynowane, a Senuto staje się bardziej kompleksowym narzędziem dla branży SEO, dzięki czemu można budować skuteczny content marketing.

Dla kogo jest Senuto Writer?

Senuto Writer to przede wszystkim narzędzie dla tych osób, które zajmują się tworzeniem treści. Copywriter SEO skorzysta z niego w największym stopniu. Nie ma przy tym znaczenia, czy na co dzień pisze teksty w Wordzie, w Google Docs lub innym edytorze, czy też postanowił pisać za pomocą narzędzia dostarczanego przez Senuto.

W Writerze można tworzyć content, na bieżąco podglądając efekty pracy, inspirując się przy tym przykładami użycia słów kluczowych. Można też skopiować gotowy tekst i poprawić go, uzupełniając treści słowami kluczowymi podanymi w rekomendacjach modułu.

Narzędzie Senuto Writer może być jednak przydatne nie tylko dla SEO copywritera. W praktyce każdy specjalista SEO może z niego skorzystać, jeśli tylko ma w swojej pracy kontakt z tworzeniem treści. Writer pozwala na szybką weryfikację fraz kluczowych oraz ocenę tekstu pod kątem optymalizacji słów kluczowych i ich analizy widoczności w wyszukiwarce Google. Umożliwia też lepszą kontrolę nad tym, co przygotował content writer.

Dla pozycjonerów w branży SEO przydatna może też być możliwość monitoringu. Słowa kluczowe w wynikach wyszukiwania Google można śledzić po napisaniu, zaakceptowaniu i opublikowaniu tekstu, aczkolwiek to już kwestia osobnego modułu Senuto i wykorzystania pełni możliwości, jakie daje aplikacja Senuto. Z podobnych względów Writer jest narzędziem, na którym zyska content planner i inni specjaliści od marketingu internetowego. Writer przyda się też blogerom i każdemu, kto chce tworzyć zoptymalizowany pod kątem SEO content na swojej stronie.

Senuto Writer – jak tworzyć treści z tym modułem?

Aby napisać tekst z Senuto, należy wejść w menu Content Suite, a następnie wybrać przycisk „Stwórz treść” w module Writer. Na kolejnej stronie zostaniemy poproszeni o to, by podać interesującą nas frazę oraz opcjonalnie domenę lub url. I to wszystko – wystarczy teraz kliknąć kolejny raz przycisk „Stwórz treść” i można przejść do edytora.

Można też wcześniej stworzyć content plan w module Planner i zaimportować z niego projekt treści. Tu jedna istotna uwaga – tak to wygląda w aktualnej wersji. Sekcja Content Suite w przyszłości może się zmienić – grunt, że korzystanie z modułu jest łatwe i intuicyjne.

Po przejściu do edytora użytkownik zobaczy okno z polem roboczym – to tu można napisać tekst i tu można go modyfikować (dodawać nagłówki, ustawiać czcionkę, etc.). Po prawej stronie są dwa okna. Wyżej mamy „Content Score” – okno przedstawiające ocenę tekstu pod kątem długości, liczby użytych słów kluczowych i nagłówków.

Poniżej znajduje się baza słów kluczowych opracowana na podstawie strony wyników Google (a konkretnie – przypomnijmy – Top 20 stron internetowych). Pisanie tekstów wspomaga kolorowe podświetlenie słów kluczowych w bazie. Czerwony oznacza, że nie zostało osiągnięte minimum lub że przekroczono maksimum sugerowanej przez aplikację liczbę powtórzeń frazy. Kolor żółty to znak, że nasycenie słowem kluczowym jest niedostateczne (wynosi do 40% maksimum). Kolor zielony wskazuje optymalną liczbę powtórzeń. Co ważne, po najechaniu kursorem na dane słowo kluczowe pojawi się okno z przykładami zastosowania frazy przez konkurencję.

Pod edytorem znajdziemy jeszcze dwa okna. Pierwsze pozwala wprowadzić meta tagi oraz tytuł. Drugie okno pozwala zmienić parametry, według których obliczana jest punktacja. Za dużo sugerowanych nagłówków? Zmniejsz ich liczbę. Za wysokie lub zbyt niskie wartości, jeśli chodzi o liczbę znaków? Tu możesz to zmodyfikować. Ostatnia przydatna zakładka znajduje się nad edytorem – to analiza SERP, która umożliwia przegląd stron internetowych, na podstawie których Writer stworzył rekomendację fraz kluczowych.

Content Writer Senuto – wady i zalety narzędzia

Writer nie jest narzędziem idealnym. Ma pewne mocne strony, ale jest też trochę rzeczy do poprawy. Zalety to:

  • bogata baza słów kluczowych, której podstawą jest analiza SERP z Top20
  • gotowa analiza słów kluczowych – są podpowiedzi nagłówków, mamy konkretne frazy kluczowe, sugerowaną długość tekstu
  • usprawnienie planowania i tworzenia struktury tekstu oraz samych treści – już samo to, że dostajemy sugerowane nagłówki oraz słowa kluczowe powiązane ze sobą tematycznie wiele ułatwia, zwłaszcza że są one na bieżąco podświetlane
  • wyświetlanie przykładów fraz co ułatwia pisanie tekstów i znalezienie inspiracji, zwłaszcza w przypadku pojawienia się blokady pisarskiej
  • możliwość podejrzenia strony internetowej konkurencji dzięki okienku z analizą SERP
  • możliwość wyeksportowania tekstu do html
  • intuicyjność i łatwość obsługi

Jako wady wskazać z kolei można:

  • brak możliwości podania dwóch fraz przy tworzeniu treści
  • brak pytań, które nie trafiły na listę słów kluczowych wyświetlanych w bocznym okienku z sugerowanymi frazami
  • dość ubogi interfejs edytora – przydałaby się chociaż opcja powiększenia okna edytora w przeglądarce, ustawienia wielkości czcionki czy opcje związane z ustawieniami odstępów między akapitami dla przejrzystości treści; pewne aspekty interfejsu też mogą irytować – np. zbyt łatwo zjechać na okno robocze lub okno ze słowami kluczowymi i przesuwać je, gdy chcemy przesunąć całą stronę, by np. zmienić podgląd z edytora na analizę wyników wyszukiwania Google
  • ograniczoną możliwość edycji słów kluczowych oraz parametrów oceny tekstu
  • nie zawsze poprawne wyniki analizy widoczności fraz w tekście – choć „analiza SERP” w tym tekście pojawia się w czterech miejscach (raz w odmianie), Writer wskazuje przekroczenie limitu i jej dziewięciokrotne użycie (podobny casus: fraza „najlepszym SEO”, której choć nie było w tekście, to aplikacja upierała się, że została raz użyta); nie ignoruje też znaków interpunkcyjnych („słowa kluczowe pokazuje” zaliczy jako użycie frazy, ale „słowa kluczowe. Pokazuje” już nie).

Co przydałoby się, aby moduł content Writer był jeszcze lepszy? Oto kilka sugestii:

  • plusem byłaby możliwość podawania przynajmniej dwóch słów kluczowych, by można było dobierać frazy kluczowe, łącząc w tekście dwa różne tematy – na przykład „content marketing” i „analiza słów kluczowych”
  • moduł słów kluczowych wyświetlanych z boku mógłby pozwalać na ich grupowanie, aby z nadmiaru fraz wydobyć te najważniejsze
  • baza słów kluczowych powinna zawierać pytania
  • dobrze by było, gdyby konkretne słowa kluczowe można było do listy dopisywać lub usuwać z niej rekomendowane frazy czy dublety, modyfikować sugerowaną liczbę użyć w tekście
  • okno z podpowiedziami wykorzystania słów kluczowych Senuto mogłoby dodatkowo prezentować choć podstawowe statystyki, które wyświetla baza słów kluczowych (trendy, CPC, średnia liczba wyszukiwań danej frazy w miesiącu)
  • można by rozważyć opcję umożliwienia użytkownikowi zwiększenia liczby analizowanych stron (np. z Top20 do Top30 czy Top40) oraz usuwania z analizy słów konkretnej strony internetowej, negatywnie wpływającej na wyniki podawane przez moduł content writer (np. stron sklepów, gdy interesują nas artykuły na dany temat)
  • przydałoby się, by po kliknięciu pojedynczej frazy była ona podświetlana w tekście, aby można było sprawdzić, gdzie się znajduje (aktualnie podświetlić można wyłącznie wszystkie słowa kluczowe)

Oczywiście, dobry SEO copywriter wie jak napisać tekst i bez tych udogodnień. Albo poradzi sobie, stosując wytyczne podane mu przez zleceniodawcę, albo stworzy własny plan treści. Nie chodzi jednak o to, co dobry SEO copywriter może, a czego nie, ale jak narzędzie Writer mogłoby mu bardziej pomóc w pracy.

Senuto Writer – czy warto korzystać?

Moduł Senuto Writer to zdecydowanie narzędzie o sporym potencjale. Już teraz jest ono bardzo użyteczne, pomaga w doborze słów kluczowych i pozwala tworzyć skuteczne teksty SEO. Mogłoby jednak być bardziej rozbudowane i pozwalać na nieco więcej elastyczności. Pewne usprawnienia dla SEO copywritera mogłyby być naprawdę przydatne, zwiększając komfort użytkowania narzędzia. Obecnie nie jest ono równie wygodne do pisania tekstów SEO jak Google Docs czy Microsoft Word, ale spełnia swoją rolę całkiem dobrze. Po prostu mogłoby być lepsze.

Twórcy aplikacji mogliby też stworzyć bardziej zaawansowany poradnik, jak wykorzystać aplikację, a przynajmniej w większym stopniu wyeksponować ten przewodnik po module, który już istnieje. Trafić tu można klikając małe „i” obok nagłówka Writer przy tworzeniu treści, ale bardzo łatwo to przegapić, zaś znalezienie informacji na temat Writera w sieci nie jest łatwe. Tak jak to zostało zaznaczone wcześniej – dobry content writer sobie poradzi, a narzędzie jest intuicyjne. Mimo to przydałoby się tu nieco większe wsparcie. Nie zmienia to faktu, że Writer może być naprawdę dobrym narzędziem dla SEO copywritera i przydatnym narzędziem wspierającym pozycjonera w działaniach SEO (lub będzie takim narzędziem w przyszłości), gdy ma on kontakt z tworzeniem treści. Zarazem trzeba zaznaczyć, że Writer nie sprawdza się w pisaniu treści zapleczowych, które mają powstać szybko i nie muszą być mocno rozbudowane, jeśli chodzi o słowa kluczowe, ale przy dłuższych tekstach – wpisach blogowych,  artykułach sponsorowanych i eksperckich, opisach kategorii na sklep  – można go skutecznie wykorzystać.

Tagi: ,

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Your photo in comments, use Gravatar
Please include http://

SEO Blog - blog o pozycjonowaniu

SEO blog dla pozycjonerów - artykuły i porady dotyczące wyboru słów kluczowych, optymalizacji i linkowania, czyli wszystkiego, co wiąże się z pozycjonowaniem w wyszukiwarkach. Darmowe pozycjonowanie stron w Google dla początkujących i średnio zaawansowanych. Pytania, fakty, mity oraz kontrowersje w świecie SEO.