Google i długo, długo nic

2 lutego, 2014, Kategoria: Świat wyszukiwarek

wyszukiwarkiKonkurencja w światowej gospodarce sprawia, że niewiele jest branż, w której występują prawdziwi monopoliści. Rynek wyszukiwarek internetowych to jednak jedna z takich właśnie branż – pozycja Google jest niezaprzeczalna i wcale nie zanosi się, by szybko się to zmieniło. Np. w roku 2009 Google obsługiwało blisko 70% wyszukiwań, czyli dziesięciokrotnie więcej, niż druga wyszukiwarka w rankingu – Yahoo.

Skąd właściwie bierze się sukces Google? Podobno w samych wynikach wyszukiwania, które są dużo trafniejsze niż u konkurencji. Korzystając z Google, internauta szybciej znajdzie to czego szuka, nic więc dziwnego, że korzysta zatem właśnie z tej wyszukiwarki. Dodatkowo, produkty takie jak Google AdSense, Google AdWords, Google +, Mapy Google czy Google Analytics sprawiają, że monopolista nie daje o sobie zapomnieć. Przełamanie hegemonii, przynajmniej na razie, wydaje się więc niemożliwe, choć czynione są w tym celu pewne kroki.

Już jakiś czas temu Yahoo i Bing – dwie największe konkurentki Google, połączą siły, by podbić rynek wyszukiwarek. Nie zmienia to jednak faktu, że po połączeniu, firmy te posiadają i tak znikomy % rynku w porównaniu do Google. Plany wobec rynku wyszukiwania miał też podobno Facebook, jednak portal społecznościowy chyba na zawsze pozostanie portalem społecznościowym, a wyszukiwarka może być jedynie usługą dodatkową. A to nie wystarczy, by wygryźć z rynku giganta, dla którego rynek wyszukiwań jest absolutnym priorytetem.

Tagi: , , ,

3 komentarze → Zostaw komentarz

  1. 1 Maciej Blażejczyk 17 października, 2014 20:34H

    Pozycje Google rośnie aż przejmie cały rynek i wykosi konkurencje 😛

  2. 2 EU 15 grudnia, 2014 14:53H

    Dokładnie o to im chodzi, pytanie tylko czy się nie przeliczą

  3. 3 Szczepan 17 grudnia, 2014 16:44H

    Tak to już jest (nie tylko w SEO), że „duży” jest coraz większy, a „mały” musi zadowolić się resztą.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Your photo in comments, use Gravatar
Please include http://

SEO Blog - blog o pozycjonowaniu

SEO blog dla pozycjonerów - artykuły i porady dotyczące wyboru słów kluczowych, optymalizacji i linkowania, czyli wszystkiego, co wiąże się z pozycjonowaniem w wyszukiwarkach. Darmowe pozycjonowanie stron w Google dla początkujących i średnio zaawansowanych. Pytania, fakty, mity oraz kontrowersje w świecie SEO.