Trendy na 2019 rok w pozycjonowaniu stron

5 marca, 2019, Kategoria: Świat wyszukiwarek

Co ciekawego dzieje się w świecie SEO w 2019 roku? Jakie trendy dominują w pozycjonowaniu stron na ten rok? Co będzie miało znaczenie i na co pozycjoner powinien zwrócić uwagę? Z jakich rozwiązań warto korzystać? Sprawdźmy prognozy dla branży marketingu internetowego na nadchodzące miesiące.

Po pierwsze – mobilność

Nowość? Bynajmniej! Dostosowanie strony do wymagań urządzeń mobilnych to trend, którego znaczenie stale rośnie wraz ze zwiększającą się liczbą smartfonów oraz tabletów, mimo iż jest on obecny w branży od jakiegoś czasu. W 2019 roku nie będzie inaczej. Nadchodząca – na razie jeszcze drobnymi kroczkami – rewolucja 5G tylko to zjawisko pogłębi.

Już teraz działania Google w kwestii indeksowania zawartości stron ze względu na optymalizację pod urządzenia mobilne (m.in. wprowadzenie Mobile First Index) sprawiają, iż jest to jeden z najbardziej istotnych czynników, które SEO marketer musi wziąć pod uwagę w swojej pracy. Według niektórych strony, które nie będą zapewniać responsywności, w przyszłości mogą nawet zniknąć z rankingów wyszukiwania. I nawet jeśli to odległa perspektywa, już teraz warto nad tematem popracować, wprowadzając m.in.:

  • jednolite treści witryny w wersji mobilnej i zwykłej,
  • poprawne wyświetlanie treści w pionie i poziomie,
  • odpowiednią kolejność wyświetlania się treści – najpierw najważniejsze rzeczy,
  • odchudzanie strony.

Po drugie – wyszukiwanie głosowe

Coraz bardziej popularne jest wyszukiwanie głosowe. To także kwestia związana z rynkiem smartfonów. Asystent głosowy jest narzędziem o ogromnym potencjale, a można z niego korzystać w każdej nowej komórce. Voice search to rozwiązanie idealnie sprawdzające się w urządzeniach elektronicznych (np. telewizorach) i mobilnych, których – to trzeba podkreślić – liczba na rynku stale się zwiększa. Dlatego nie powinien dziwić lawinowy wzrost tego rodzaju wyszukiwań.

Przewiduje się, że ta metoda znajdowania treści będzie bardziej powszechna niż tradycyjne zapytania poprzez portale internetowe i wyszukiwarki. Według sceptyków 2019 rok to jeszcze za wcześnie, aby ta technologia rozwinęła skrzydła, ale to tylko kwestia czasu. W branży SEO voice search z pewnością stanie się bardziej istotny niż do tej pory. Wymusza to nieco inne podejście do budowania fraz i treści (choćby stosowania zaimków pytających, większej szczegółowości i pełnych zdań, a nie pojedynczych zwrotów i słów kluczowych).

Po trzecie – szybkość ładowania stron

Mobilność i responsywność to nie wszystko. Strona musi się szybko ładować. Ani użytkownik nie będzie czekał na rozwój sieci 5G, ani ona sama nie rozwiąże wszystkich problemów związanych z tą kwestią. Roboty Google już teraz zwracają uwagę na szybkość ładowania strony. Wdrażanie funkcji AMP, czyli technologii pozwalającej przyspieszać strony mobilne, zmniejsza współczynnik odrzuceń spowodowany wolnym wczytywaniem strony. To zaś ma – nawet jeśli tylko pośrednie – przełożenie na pozycje rankingowe. Co więcej, 2018 rok przyniósł tendencję do tworzenia stron nieprzeładowanych grafikami i wizualnie prostych, ale przejrzystych, atrakcyjnych i eleganckich. Rok 2019 jeszcze bardziej wzmocni ten trend SEO.

Po czwarte – postaw na bezpieczeństwo

Przyzwyczailiśmy się już do transakcji bezgotówkowych, przelewów internetowych i innych płatności online. Sklep bez odpowiednich zabezpieczeń może wzbudzać u nas uzasadnione obawy. Do tego dochodzą kwestie związane z ochroną danych osobowych, a także samego zabezpieczenia danych na stronie. Nic dziwnego, że Google mocno promuje protokół HTTPS i przykłada dużą wagę do bezpieczeństwa, podobnie jak zwykli użytkownicy. Pozycjoner SEO również powinien o to zadbać, zwłaszcza jeśli stronie brakuje certyfikatu SSL.

Po piąte – UX ma znaczenie

User experience, czyli doświadczenie użytkowników, wpływa na zwiększenia ruchu na stronie, lepszą klikalność linków i dłuższy okres przebywania w witrynie. To, ile czasu użytkownik spędza na stronie, przekłada się coraz silniej na pozycjonowanie w rankingach wyszukiwarek. Google wychodzi z założenia, że dłuższy czas przebywania w witrynie to jeden z czynników, które świadczą o jej użyteczności. Ale to ogólna wygoda użytkowania strony będzie najważniejsza.

W obszarze zainteresowania specjalisty UX wchodzi m.in. szybkość ładowania stron, responsywność, techniczna niezawodność, przyjazny i intuicyjny interfejs oraz układ treści. Odpowiednie uporządkowanie informacji, tekstów, menu, wyglądu, nawigacji i danych strukturalnych ma spory wpływ na pozycjonowanie, jako że Google coraz lepiej radzi sobie z oceną stron pod kątem user experience.

Po szóste – liczy się jakość treści i zaplecza

Nawet najlepsza witryna ze słabymi treściami nie zdobędzie wysokich miejsc w wyszukiwarkach. W 2019 roku dobry content nadal jest w cenie i tak pewnie już zostanie. Konkurencja o uwagę użytkownika jest coraz większa, a dla algorytmów Google wartościowe, merytoryczne i angażujące treści są bardzo istotne.

Warto w tym kontekście podkreślić rosnącą rolę filmów i grafik internetowych. Z jednej strony zwiększają one liczbę organicznych linków, zwłaszcza w mediach społecznościowych, a związany z nimi ruch internetowy będzie coraz bardziej intensywny. Z drugiej, nie zastąpią słowa pisanego, a przeładowanie nimi może spowalniać witrynę. Dlatego warto stawiać na nagrania video i grafiki, ale z umiarem i nie rezygnując przy tym z tradycyjnych treści.

Pozycjonowanie na jakość ma znaczenie jeszcze z jednego powodu. Google to już nie zwykłe roboty, ale zaawansowane algorytmy i sztuczna inteligencja (np. Latent Semantic Indexing, RankBrain), które coraz trudniej zmanipulować. Znaczenie jakości, a nie ilości linków – wiarygodnego zaplecza i wartościowych treści, a także odpowiedniej strategii marketingowej, np. coraz bardziej popularnego content commerce oraz współpracy z blogerami, będzie więc rosło. Ponadto, SI jest stale rozwijana i z pewnością będzie to miało ogromne konsekwencje dla branży SEO. Jakie? Na razie możemy tylko zgadywać. Temat koniecznie należy obserwować.

O czym jeszcze się mówi?

Dzięki urządzeniom mobilnym lokalne SEO ma coraz większe znaczenie i pozycjonowanie małych firm jest bardziej opłacalne i sensowne. Mówi się również o dużej wadze Featured Snippets i Rich Snippets, które zapewniają większą klikalność i pozwalają wyróżnić się w SERP wyszukiwarki na tle konkurencji. Ważne będą także treści Direct Answers, wyszukiwanie brandowe, marka jako ranking signal, optymalizacja pod intencje użytkownika, czat boty. Warto się przygotować na bardziej interaktywne SERP i mieć na oku inne wyszukiwarki, dbając o dobre wyniki nie tylko w Google (na zachodzie zwiastunem zmian jest np. Amazon). Wspomina się też o rosnącej roli analityki SEO.

Branża SEO cały czas ewoluuje

Teraz już wiesz, jak będzie wyglądał rozwój marketingu internetowego w 2019 roku, a przynajmniej jak wyglądają przewidywania i trendy. SEO raczej nie przejdzie w tym roku rewolucji i wielkich zmian nie można się spodziewać. Część tendencji łatwo było odgadnąć. Część była i jest wciąż oczekiwana. Część to kontynuacja zeszłorocznych trendów SEO. Inne mogą się wydawać zaskakujące.

Ogromny wpływ na branżę ma rozwój rynku mobilnego oraz starania o poprawę jakości wyszukiwania. Zorientowanie wyszukiwarek na użytkownika i coraz lepsze algorytmy sprawią, że w SEO w 2019 roku nie będzie drogi na skróty i wszelkie magiczne sztuczki okażą się stratą czasu.

Tagi: ,

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Your photo in comments, use Gravatar
Please include http://

SEO Blog - blog o pozycjonowaniu

SEO blog dla pozycjonerów - artykuły i porady dotyczące wyboru słów kluczowych, optymalizacji i linkowania, czyli wszystkiego, co wiąże się z pozycjonowaniem w wyszukiwarkach. Darmowe pozycjonowanie stron w Google dla początkujących i średnio zaawansowanych. Pytania, fakty, mity oraz kontrowersje w świecie SEO.