Oszczędność na zapleczu

21 listopada, 2011, Kategoria: Zaplecze pozycjonerskie

oszczędnośćDuże, porządne zaplecze to marzenie niejednego początkującego pozycjonera. Niestety, żeby się spełniło potrzebne są pieniądze. I to duże pieniądze. Hosting, domeny, treść, robocizna – to wszystko kosztuje teoretycznie niewiele, ale mnożąc te koszty przez 200 czy 500 stron, wychodzi całkiem duża suma. Na szczęście w pewnych miejscach można trochę zaoszczędzić.

Najwięcej kosztów można ciąć na domenach. Po pierwsze, stawiajmy zaplecze NIE na ładnie wyglądających peelkach, ale na tanich domenach .eu, .com, .info czy .biz. Po drugie, uważnie przejrzyjmy rynek rejestratorów w poszukiwaniu najtańszych ofert. Nie bójmy się negocjacji – niektóre firmy mogą zaproponować nam indywidualne warunki (czytaj: zniżki), jeżeli dowiedzą się, że chcemy zarejestrować i trzymać u nich kilkaset domen. Po trzecie, wykorzystajmy subdomeny i darmowe domeny. Katalog czy precel na subdomenie będzie tworzył się sam, a zawsze to dodatkowa strona. Podobnie jak blog założony na jednym z darmowych systemów blogowych.

Drugim największym kosztem zaplecza jest hosting, bo gdzieś przecież trzeba te strony upchnąć i zapewnić im zróżnicowane IP. Ostatnio modne stały się SEO-hostingi, które oferują kilkadziesiąt różnych IP na jednym koncie, co wychodzi znacznie taniej niż kupno kilkudziesięciu serwerów. Alternatywą może być kupowanie mini-hostingów i trzymanie na każdym po 2-3 stron. Jednak tutaj musimy być ostrożni, uważając na tzw. „złe sąsiedztwo”. Większość stron na takich hostingach to masówka pod SWL, dlatego dla bardziej wartościowego zaplecza trzeba kupić dedykowane adresy IP. Jest klika ciekawych (czyt. niedrogich) ofert na naszym rynku.

Zaoszczędzić można także na robociźnie, w myśl zasady, że im więcej robimy sami, tym mniej płacimy innym. Budując zaplecze trzeba napisać artykuły oraz linkować strony z precli czy katalogów. Można to komuś zlecić, ale można też zrobić wszystko lub chociaż część samemu. Bo, jak mówi reklama banku „to tylko mamy za darmo, co zrobimy sami”.

Można również zrobić wspólne zaplecze np. „content network”, co naprawdę może przynieść dobre efekty. Jednak moim zdaniem musimy mieć do naszego wspólnika duże zaufanie i rozsądnie to zaplanować.

Tagi: , , ,

6 komentarzy → Zostaw komentarz

  1. 1 Jakub 21 listopada, 2011 21:05H

    Są tanie hostingi zagraniczne po dolara albo 5$ za rok plus polska domena i mamy zaplecze. Uważni mogą znaleźć promocyjne oferty różnych firm hostingowych co również obniża koszty.

  2. 2 Pss 23 listopada, 2011 13:54H

    Ja nie mam zaplecza. Nie potrzebne mi. Pozycjonuje za pomocą programu Adder i osiągam bardzo dobre wyniki.

  3. 3 Marcin 28 lutego, 2012 12:20H

    Do tego jeszcze wystarczy podpiąć Colibri Tool (http://colibritool.com/) i można sprawdzać swoje pozycjonowanie, porównywać z konkurencją, 14 dni- darmowy trial, ale generalnie nie drogi software, polecam!

  4. 4 MIrek 1 marca, 2012 12:32H

    ja zaplecza buduje na darmowych blogach, forach itd jest ryzyko ale nic nie płacę

  5. 5 Piotr z CV Szablony Team 24 września, 2012 13:02H

    Na swoich serwerach lepiej tworzyć wyższej jakości zaplecze, wtedy koszt zaplecza można zrekompensować przychodami z tych stron. Ja nie widzę sensu stawiania setek czy tysięcy darmowych precli czy katalogów tylko po to, żeby był tam spam i za to płacić.
    A z tymi domenami to całkiem sensowny pomysł 🙂

  6. 6 Seoit 21 maja, 2020 20:49H

    Czas mija, czasy się zmieniają, Google inaczej patrzy a problemy te same. No prawie te same, bo dawniej teksty mogły robić półautomaty. Teraz też tylko organiczne wiec trochę droższe. Cóż za sentymentalna podróż. Pozdrawiam.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Your photo in comments, use Gravatar
Please include http://

SEO Blog - blog o pozycjonowaniu

SEO blog dla pozycjonerów - artykuły i porady dotyczące wyboru słów kluczowych, optymalizacji i linkowania, czyli wszystkiego, co wiąże się z pozycjonowaniem w wyszukiwarkach. Darmowe pozycjonowanie stron w Google dla początkujących i średnio zaawansowanych. Pytania, fakty, mity oraz kontrowersje w świecie SEO.