Senuto – użyteczne narzędzie SEO dla pozycjonera

16 lipca, 2022, Kategoria: Frazy i słowa kluczowe

Senuto to jedna z tych aplikacji, które powinien znać każdy, kto działa w branży SEO. To polskie narzędzie analityczne sprawia, że pozycjonowanie staje się o wiele łatwiejsze. Pozwala ono zoptymalizować strategie marketingu internetowego, przeanalizować je oraz zaplanować tak, by były bardziej skuteczne. Senuto pomaga w pozyskiwaniu ruchu z Google, promowaniu strony w wyszukiwarce, a także dostarcza danych, dzięki którym można tworzyć lepsze treści SEO.

Senuto – co to jest za narzędzie?

Senuto powstało w 2014 roku jako polski projekt, wspierający pracę pozycjonerów SEO i dostarczający im danych pozwalających na skuteczne prowadzenie kampanii internetowych. Aplikacja ma wiele zastosowań przydatnych w marketingu internetowym, między innymi pozwala przeanalizować widoczność własnej strony, sprawdzić pozycję konkurencji, dobrać i zoptymalizować słowa kluczowe, prowadzić monitoring SERP.

Co istotne, ta platforma analityczna jest stale rozwijana, by jak najlepiej odpowiadać na potrzeby osób działających w branży SEO i marketingu internetowego. Początkowo oferowała trzy moduły. Pierwszy z nich dotyczył analizy widoczności. Drugi zapewniał monitoring pozycji fraz kluczowych. Trzeci moduł stanowiła baza słów kluczowych.

Aktualnie narzędzie to składa się z pięciu modułów (szósty jest wdrażany) oraz innych narzędzi pomocnych w analityce SEO. Czwarty moduł to analiza SERP, dzięki której możliwe jest sprawdzanie konkurencji. Piąty moduł, czyli Content Planner, a także szósty, Writer, to nowość. Content Planner pomaga planować tworzenie treści na stronę zgodnie z aktualnymi trendami rynkowymi. Writer jest zaś narzędziem, które pomaga te treści tworzyć, m.in. w oparciu o informacje  zebrane i zaplanowane za pomocą modułu Content Planner.

Należy tu podkreślić, że Senuto nie jest platformą skierowaną wyłącznie na rodzimy rynek, choć to właśnie w Polsce korzysta z niej nawet ponad 80% specjalistów SEO. Senuto aktywnie działa za granicą, przede wszystkim w Czechach, na Słowacji i w Szwecji, ale angielska wersja językowa aplikacji daje jej szansę na rozwój także w innych krajach Europy Zachodniej oraz Ameryki, a w szczególności w USA. Warto przy okazji wspomnieć, że pod nazwą Senuto kryje się nie tylko narzędzie do analityki big data, ale i firma która je stworzyła.

Funkcje Senuto – analiza widoczności

Jedną z podstawowych funkcji, które zapewnia Senuto, jest analiza widoczności. Ten moduł aplikacji pozwala przeanalizować wybraną domenę pod kątem jej pozycji w wyszukiwarce Google. Można się dzięki niemu dowiedzieć, jaka jest kondycja SEO strony – jakie frazy kluczowe generują ruch na stronie, jakie są spadki i wzrosty strony w TOP 3/10/50 wyników wyszukiwarki Google, czy na stronie ma miejsce kanibalizacja słów kluczowych, jak rozwijać stronę oraz jakie frazy i jakie treści SEO mogą w tym rozwoju pomóc.

Moduł analizy widoczności pozwala na weryfikację skuteczności podejmowanych działań SEO. Co ważne, Senuto umożliwia sprawdzenie, jak domena radzi sobie na tle konkurencji. Dowiadujemy się w ten sposób, kto jest liderem w naszej branży, na jakie słowa kluczowe konkurenci się pozycjonują, jakie strategie SEO wdrażają. Dzięki temu użytkownik ma szerszą perspektywę i może podjąć działania, aby poprawić swoją pozycję SERP.

Analiza widoczności to użyteczne narzędzie do raportowania, które pozwala przeanalizować nie tylko główną domenę, ale i subdomeny oraz wybrane URL witryny. Można w nim też sprawdzić ranking widoczności stron dla wybranych kategorii, podejrzeć historię SERP na wybrane frazy kluczowe, przyjrzeć się wynikom widoczności stron w Direct Answer, a także przeanalizować statystyki adresów URL domeny.

analiza widoczności domeny w senuto

Funkcje Senuto – baza słów kluczowych

Baza słów kluczowych jest równie istotnym elementem Senuto. Znajduje się w niej około 44 milionów fraz, ale najważniejsze jest to, jak dane te są prezentowane. Aplikacja pokazuje nam statystyki słów, w tym jak wiele razy dane słowo kluczowe było wyszukiwane oraz średnią liczbę wyszukiwań miesięcznie (wskazując trendy Google). Podpowiada też słowa o semantycznym powiązaniu i pokazuje grupy słów. Mamy tu również analizę SERP oraz najlepiej widoczne na daną frazę serwisy. Dzięki temu dostajemy nie tylko analizę aktualnych tendencji, ale i przykłady witryn, które mogą wskazywać kierunek działań SEO.

Istotne jest także to, iż basa słów kluczowych uwzględnia frazy long-tail oraz pytania. Frazy długiego ogona są szczególnie przydatne dla prowadzących sklepy, oferujących usługi i produkty, jako że zazwyczaj można dzięki nim uzyskać bardziej wartościowy ruch, przyciągnąć odbiorcę szukającego konkretnych odpowiedzi czy po prostu budować markę witryny. Podobną funkcję mogą pełnić pytania. W obu wypadkach przedstawiane frazy pomagają w zoptymalizowaniu strony pod kątem voice search SEO. Warto podkreślić, że raporty bazy słów kluczowych można filtrować, co ułatwia znalezienie informacji, których naprawdę potrzebujemy.

senuto - wyszukiwanie fraz kluczowych

Funkcje Senuto – monitoring i analiza SERP

Ważną funkcją Senuto dla pozycjonera jest możliwość ustawienia monitoringu na wybrane URL i frazy, także w kontekście kraju, regionu czy konkretnego miasta. Monitorować można nie tylko pozycję w samej wyszukiwarce, ale i widoczność w Google Maps oraz snippetach Direct Answer. Raporty wskazują nam wzrosty i spadki. Dają też dostęp do pełnej historii pozycji.

Monitoring Senuto pozwala na sprawdzanie nie tylko własnej strony, ale i witryn konkurencji. Ukazywane przez aplikację statystyki prezentują wyniki dla Top3/Top10/Top50 wyników wyszukiwania. Senuto pozwala na dokładną analizę SERP. Zaletą jest przy tym przejrzystość danych oraz intuicyjność interfejsu.

Funkcje Senuto – Content Planner i Writer

Zadaniem Content Plannera jest przyspieszenie i zautomatyzowanie pewnych procesów związanych z researchem słów kluczowych oraz tematów do treści na stronę. Narzędzie to ma ułatwić pracę pozycjonerom, pomagając w doborze optymalnych strategii dotyczących contentu i tworzeniu treści zgodnie z zasadą topical authority.

Z kolei Writer jest narzędziem szczególnie przydatnym dla copywriterów. Stanowi dla nich wsparcie, ułatwiając tworzenie contentu zgodnego z zasadami SEO. Moduł podpowiada słowa kluczowe na podstawie analizy treści Top20 wyników wyszukiwania. Można dzięki niemu szybko zoptymalizować tekst pod kątem fraz kluczowych. Plusem modułu jest to, iż pozwala podejrzeć, jak dana fraza została wykorzystana u konkurencji. Zaletą jest także to, iż artykuł od razu jest oceniany pod kątem zoptymalizowania pod wyszukiwarkę.

Dla kogo jest Senuto?

Narzędzie Senuto jest skierowane do każdego, kto pragnie wypromować się w internecie i poprawić swoją pozycję w wyszukiwarce Google. Chodzi przede wszystkim o agencje SEO, pozycjonerów i specjalistów z branży SEM, content managerów i copywriterów, specjalistów z zakresu marketingu oraz właścicieli sklepów internetowych. Platforma może też być wykorzystywana przez freelancerów i blogerów, aczkolwiek ma ona przede wszystkim komercyjne zastosowania.

Senuto to potężne, choć proste w użytkowaniu, narzędzie, dzięki któremu można poprawić ranking strony w wyszukiwarce internetowej. Oczywiście, nie wyręczy ono użytkownika w podejmowaniu działań. Nie stworzy za niego treści, ani nie wdroży za niego rozwiązań SEO. Tę pracę należy wykonać samemu, ale dzięki Senuto może być ona skuteczna. I w tym właśnie największa wartość tego narzędzia. Dzięki niemu można podejmować świadome decyzje dotyczące optymalizacji pod kątem SEO, budując markę i pozycję strony w oparciu o aktualne i autentyczne dane.

Senuto to platforma doradcza, która zapewnia informacje niezbędne do tego, by skutecznie walczyć o pozycję w SERP, czyli w wyszukiwarce Google, a przez to lepiej docierać do potencjalnych klientów i odbiorców strony. Szczególnie przydaje się tym, którzy potrzebują narzędzia do analizy i monitoringu fraz kluczowych. Senuto umożliwia audyt SEO, zaplanowanie działań, zoptymalizowanie zarządzania stroną pod kątem SEO, zweryfikowanie planu marketingowego i kampanii SEO, a przede wszystkim pozwala dokonać tego w oparciu o wiarygodne, aktualne informacje. Prowadzi to zaś do takich efektów jak lepsza pozycja w Google, wygenerowanie większego i bardziej wartościowego ruchu na stronie, a także – w przypadku firm i sklepów – przyciągnięcie klientów oraz zwiększenie sprzedaży.

Jeśli nie Senuto, to co?

Senuto nie jest rzecz jasna jedynym narzędziem na rynku. Inne narzędzia SEO też warto poznać, choćby po to, by wyrobić sobie o nich zdanie i wybrać to, które najlepiej realizuje nasze potrzeby. Alternatywy dla Senuto to m.in.:

 • SEMrush
 • Ahrefs
 • Majestic
 • Searchmetrics
 • Semstorm
 • Surfer
 • MOZ

Dlaczego to jednak omawiana tu aplikacja jest narzędziem, z którego tak często korzystają specjaliści SEO w Polsce? Tu należy podkreślić zalety Senuto, wśród których można wymienić:

 • dostarczanie wartościowych, aktualnych danych (big data, analiza słów kluczowych)
 • kompleksowy charakter narzędzia
 • szczegółowa analiza widoczności strony
 • monitoring konkurencji
 • mobilny dostęp
 • integracja z innymi narzędziami wykorzystywanymi w działaniach SEO (np. Google Analytics, Slack)
 • stały rozwój i rozbudowa aplikacji
 • wsparcie użytkownika i baza wiedzy (chat na żywo, webinary, podstawy SEO, podcast i blog)
 • przyjazny i przejrzysty, komfortowy w obsłudze interfejs
 • atrakcyjny cennik

Senuto – cennik

Aplikacja Senuto oferowana jest w kilku pakietach dostosowanych do potrzeb różnych użytkowników. Najmniej rozbudowana, ale i zarazem najbardziej ekonomiczna jest wersja Essential. To pakiet przeznaczony dla najmniejszych firm oraz klientów indywidualnych, którym zależy na profesjonalnym prowadzeniu własnej strony czy bloga pod względem SEO. Oprócz niego istnieją też pakiety Standard, Premium oraz Professional, które oferują coraz bardziej zaawansowane narzędzia, więcej opcji i danych. Są one już przeznaczone do stricte komercyjnych zastosowań i są kierowane do większych przedsiębiorców oraz agencji SEO. Tak wyglądają w chwili publikacji:

cennik Senuto
Senuto – cennik z pakietami aktualnymi w dniu publikacji tego tekstu

Co istotne, zarządzający aplikacją mają też ofertę indywidualną dla osób, które nie są zadowolone z proponowanych pakietów. Jeśli ktoś ma wobec nich większe wymagania lub inne oczekiwania, może skontaktować się z twórcami platformy. Senuto można opłacać z góry za cały rok lub w rozliczeniu miesięcznym. Istnieje też opcja wypróbowania aplikacji w formie czternastodniowej wersji testowej. Warto dodać, że atrakcyjne zniżki na usługi Senuto można też zazwyczaj zdobyć z okazji Black Friday. Ponadto, Senuto organizuje darmowe szkolenia online, które pozwalają zapoznać się z aplikacją. Dzięki temu można sobie wyrobić zdanie o aplikacji i jej przydatności jeszcze przed podjęciem decyzji o wykupieniu dostępu do usługi.

Tagi: ,

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Your photo in comments, use Gravatar
Please include http://

SEO Blog - blog o pozycjonowaniu

SEO blog dla pozycjonerów - artykuły i porady dotyczące wyboru słów kluczowych, optymalizacji i linkowania, czyli wszystkiego, co wiąże się z pozycjonowaniem w wyszukiwarkach. Darmowe pozycjonowanie stron w Google dla początkujących i średnio zaawansowanych. Pytania, fakty, mity oraz kontrowersje w świecie SEO.