Trendy SEO na 2023 rok – jak będzie się zmieniać optymalizacja stron w wyszukiwarce Google?

17 marca, 2023, Kategoria: Firmy pozycjonerskie

Algorytmy wyszukiwarki Google są ciągle aktualizowane. Specjaliści SEO muszą z tego powodu stale dostosowywać się do nowych wytycznych i nowych realiów pracy. Rok 2022 przyniósł wiele ważnych zmian, które wymuszają ewolucję branży SEO i których efekty zobaczymy w 2023 roku. Pojawiają się też nowe trendy, których wcześniej nie było. Marketing SEO staje zatem przed nowymi wyzwaniami, ale i nowymi szansami. Jak będzie wyglądać optymalizacja pod kątem wyszukiwarek w 2023 roku? Jakie trendy SEO są na topie i na co należy zwracać uwagę?

seo 2023

Trendy SEO na 2023 rok – ewolucja, a nie rewolucja

Jeśli chodzi o działania SEO jedno jest pewne – zmiana. W branży stale pojawiają się nowe wyzwania i nowe rozwiązania. Wymaga to ciągłego śledzenia nowych trendów i dostosowywania do nich swojej pracy. Nie inaczej będzie, jeśli chodzi trendy SEO w 2023 roku.

Jak zwykle pesymiści wieszczą kryzys i tąpnięcie w branży. Optymiści widzą za to same szanse, a ewentualne problemy bagatelizują, zakładając, że „jakoś to będzie”. A jak jest naprawdę? W praktyce wiele wskazuje na to, że jesteśmy u progu rewolucyjnych zmian, które zmienią funkcjonowanie branży. Nie odbędzie się to jednak na zasadzie gwałtownego przełomu. Raczej możemy oczekiwać stopniowej ewolucji.

Przyczyną i katalizatorem zmian jest rozwój narzędzi AI. Sztuczna inteligencja coraz mocniej odciska piętno na branżach związanych z marketingiem w sieci. Postępująca automatyzacja przyspiesza pewne procesy i obniża koszty. Specjaliści SEO muszą więc znaleźć nowe sposoby na to, by osiągnąć sukces i pozostać konkurencyjnymi.

Sytuacja ta jest uwzględniana przez wyszukiwarki. Z jednej strony ich algorytmy będą coraz lepsze w wykrywaniu treści generowanych przez AI, co będzie przekładało się na rankingi  i pozycje SERP. Z drugiej, będą kładły jeszcze większy nacisk na jakość dostarczanych treści i pozytywne wrażenia użytkowników. Sztuczna inteligencja nie jest jednak jedynym istotnym czynnikiem, który wpływa na branżę SEO.

Aby w pełni prowadzić skuteczny marketing w internecie w 2023, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę już istniejące trendy SEO z 2022 roku oraz wcześniejszego okresu. Wypada się również przyjrzeć tym tendencjom, które powoli zaczynają być wdrażane. Trzeba też brać pod uwagę prognozy i kierunki rozwoju, które są przewidywane na nadchodzące lata. Takie podejście pozwoli z sukcesem prowadzić działania SEO w sieci.

Warto też podkreślić, że rok 2023 pozostaje w cieniu narastającej niepewności w gospodarce, problemów będących echem pandemii wirusa SARS-COV-2 i rosnącą inflacją. Nie można też zapominać o konsekwencjach wojny w Ukrainie oraz atmosferze rywalizacji i nieufności między Chinami i USA. Wszystko to w jakimś stopniu odbija się także na branży SEO.

To co było i pozostaje ważne – trendy SEO na 2022 rok istotne także w 2023 roku

Trendy SEO z 2022 roku mają ogromny wpływ na to, jakie działania marketingowe w sieci należy podejmować w roku 2023. Przede wszystkim należy podkreślić znaczenie takich tematów jak wyszukiwanie semantyczne, podejście EEAT, czyli Double EAT, praktyki mobile first i wyszukiwanie głosowe. Dużą rolę cały czas pełnią treści o długiej formie, które powinny oferować wartościowe informacje i wysoką jakość. Content ma być przede wszystkim przydatny dla użytkownika. Wciąż istotny pozostaje odpowiedni linkbuilding oraz właściwa optymalizacja strony pod kątem technicznym. Ważne są także zmiany w zakresie stosowania plików cookie. Warto tym wszystkim kwestiom przyjrzeć się po kolei.

SEO w 2023 roku a wyszukiwanie semantyczne i wyszukiwanie głosowe

Rozwój algorytmów sprawia, że wyszukiwarki stają się coraz mądrzejsze. Ich działanie w coraz większym stopniu opiera się na analizie całych fragmentów tekstu, a nie wyłącznie fraz kluczowych. Pozwala na to wyszukiwanie semantyczne – technologia analizy kontekstu użytych słów, dzięki której w SERP wyświetlane są lepsze, bardziej dopasowane treści.

Wyszukiwanie semantyczne uwzględnia potrzeby i intencje użytkownika. Chodzi w tym o to, by w wyszukiwarce pojawiały się treści zgodne z tym, czego internauta faktycznie oczekuje – niezależnie od tego, czy ma intencje zakupowe, czy szuka informacji albo rozrywki.

Wzrost znaczenia wyszukiwania semantycznego sprawia, że rośnie znaczenie dobrych jakościowo, wartościowych treści. Content na stronę należy tworzyć w taki sposób, by były one przyjazne i użyteczne dla przeciętnego użytkownika. Należy pisać przede wszystkim dla ludzi, a nie dla robotów wyszukiwarki (treści tego typu są gorzej oceniane przez algorytm). Takie podejście gwarantuje zwiększenie współczynnika klikalności CTR. Pomóc w tym mogą frazy long tail, dzięki którym algorytm może trafniej ocenić intencje użytkownika.

Z tematem tym powiązana jest kwestia wyszukiwania głosowego. Znaczenie tego aspektu jest podkreślane w branży od dłuższego czasu, ale powszechność urządzeń mobilnych i technologii smart home sprawia, że wyszukiwanie głosowe wreszcie staje się naprawdę istotne. Zapytania głosowe bardzo często mają zaś charakter zapytań długiego ogona. Warto je zatem uwzględniać w kampaniach SEM także i z tego powodu.

Filozofia Double EAT

Ważny trend SEO, na który też należy zwrócić uwagę, jest związany z hasłem Double EAT, czyli Expertise-Authority-Trustworthiness. Jest to rozwinięcie filozofii EAT, na którą Google kładzie spory nacisk. Drugie E – pod którym kryje się słowo Experience – zostało dodane w grudniu 2022 roku. Warto tworzyć treści zgodne z tym podejściem, aby zwiększać szanse na sukces w SEO w 2023 roku. Trzeba zatem postawić na wiarygodność, fachowość i autorytet, a także osobiste doświadczenie. Takie treści algorytmy będą oceniać lepiej, podwyższając pozycję strony w SERP, czyli na stronach wyników wyszukiwania.

Treści długoformatowe

Nie każdy tekst na stronie musi być długi. Wciąż jest miejsce na krótkie treści, które konkretnie odpowiadają na daną potrzebę użytkownika. Odpowiedzi w FAQ czy opisy produktu w sklepie wręcz powinny być zwięzłe. Jednocześnie użytkownicy szukają dłuższych artykułów i Google o tym wie, promując takie treści w wynikach wyszukiwania. Ich zaletą jest także to, iż można je dość naturalnie nasycić frazami kluczowymi, co ułatwia ocenę tekstu przez roboty wyszukiwarki. Wyczerpując temat we wpisie blogowym można również w lepszy sposób odpowiedzieć na potrzeby czytelników, zyskując przy tym szansę na to, że powróci on ponownie na naszą stronę. Zaletą dłuższych tekstów jest także mechanizm passage indexing. Pozwala on algorytmom wyszukiwarki wyświetlić ten fragment contentu, który najlepiej odpowiada na zapytanie użytkownika. Treści warto zatem w odpowiedni sposób strukturyzować, by pokazywały się użytkownikom w SERP na przykład jako odpowiedzi na pytania.

content 2023

Fakty i content wysokiej jakości

W branży SEO funkcjonuje powiedzenie, że content is king. I tak jest w istocie, ale treści wysokiej jakości to za mało, aby wyróżnić się na tle konkurencji. Właśnie dlatego, by uzyskać jak najlepszy rezultat w SERP, rośnie znaczenie konkretnych, unikalnych i wiarygodnych danych. W sieci istnieje już mnóstwo tekstów o ciekawej formie, unikalnym stylu i ciekawym sposobie prezentowania treści. Wiele można jednak jeszcze zrobić, aby materiały te były bardziej merytoryczne. Większe osadzenie ich na faktach, danych czy badaniach może tu pomóc. To między innymi dlatego coraz częściej można się spotkać z bibliografiami pod treściami. Co istotne, takie podejście pomaga budować autorytet, a także jest zgodne z filozofią Double EAT.

Featured snippets i zero click searches

W wyszukiwarce coraz częściej można trafić na elementy rozszerzone takie jak direct answers czy rich snippets. Dla użytkownika są one korzystne dlatego, że bez konieczności klikania w stronę łatwo i szybko może on znaleźć odpowiedź na swoje zapytanie – na przykład przepis czy krótki rys biograficzny. Dla Google zaletą jest to, że użytkownik zostaje na stronie firmy. Pragnie ona, by internauci spędzali na niej jak najwięcej czasu. Wyszukiwanie ma zaczynać się i kończyć na poziomie wyszukiwarki – dlatego pojawia się coraz więcej zero click searches. Z perspektywy specjalisty SEO sytuacja ta jest mniej komfortowa, ale wciąż warto tę funkcję wykorzystywać i optymalizować pod nią treści. Elementy rozszerzone pomagają budować autorytet strony. Dają jej większą rozpoznawalność i zwiększają jej widoczność. Są też kolejnym sposobem na to, by zachęcić użytkownika do kliknięcia w witrynę – część osób zechce bowiem dowiedzieć się więcej. Co istotne, trafienie do SERP na direct answer lub inne elementy rozszerzone wymaga stosowania fraz long tail.

Rozbudowany link building

Niektórzy uważają, że linki nie mają już tak dużego znaczenia jak kiedyś. Być może jest to prawdziwe twierdzenie, ale nie oznacza ono zarazem, że rozbudowany linkbuilding w SEO na 2023 rok przestaje mieć znaczenie. Wciąż należy dbać o pozyskiwanie przekierowań z wysoko rankowanych, wiarygodnych źródeł. Liczy się tu jednak jakość, a nie ilość. Znaczenie ma także linkowanie wewnętrzne, doceniane przez algorytmy Google. A skoro o nich mowa, warto zauważyć, że pozycjonerzy nie mają łatwej pracy. Aktualizacje takie jak Link Spam Update z pewnością nie ułatwiają im pracy.

linkbuilding 2023

Optymalizacja pod kątem urządzeń mobilnych – mobile first

Powszechność urządzeń mobilnych wpływa nie tylko na wzrost znaczenia wyszukiwania głosowego. Przekłada się ona również na większa rolę wyszukiwań mobilnych (urządzenia tego typu mają być źródłem ponad połowy wszystkich zapytań w sieci), a co za tym idzie wpływa to także na działania Google. Algorytm wyszukiwarki w coraz większym stopniu uwzględnia znaczenie optymalizacji strony pod kątem urządzeń mobilnych. Mobile first to hasło, z którym specjaliści SEO w 2023 roku muszą się liczyć.

Nowości  i świeże trendy w SEO na 2023 rok

Nie wszystkie trendy SEO w 2023 roku są kontynuacją tego, co już działo się w branży w poprzednich latach. Istnieją też nowe nurty, które należy brać pod uwagę. Są też wyzwania, na które trzeba będzie się przygotować. Wskazać tu można przede wszystkim wykorzystanie narzędzi AI. Na znaczeniu zyskuje idea SXO. Istotna będzie również migracja do Google Analytics 4 i związane z tym osłabienie roli plików cookie. Aby osiągnąć sukces w SEO w 2023 roku, trzeba będzie brać uwagę wszystkie te nowe zjawiska w branży.

Content video w SEM

Jedną z takich kwestii jest wzrost znaczenia treści video. Niektórzy nawet stawiają filmiki na tronie, sugerując, że to nie tyle content is king, ile video is king. I choć to hasło jest raczej przedwczesne i jest nieco przesadzone, doskonale ilustruje samo zjawisko. Z jednej strony odbiorcy chętniej sięgają po treści video, zwłaszcza ci młodsi. Z drugiej, są one promowane przez największych graczy na rynku – YouTube, Facebok, Instagram, nie mówiąc o TikToku i innych mediach, szczególnie jeśli chodzi o krótkie filmy. Ich przeglądanie jest tym łatwiejsze, im bardziej powszechne są urządzenia mobilne oraz im więcej osób ma dostęp do taniego i szybkiego internetu. Z trzeciej, marketerzy, dostrzegając potencjał tego kanału kontaktu z klientem, sami śmielej z niego korzystają.

W efekcie konsumujemy coraz więcej treści video i stają się one bardzo atrakcyjnym narzędziem w promocji produktów, budowaniu pozycji marki oraz świetnym sposobem na dotarcie do większej liczby klientów i angażowanie społeczności. Dużą rolę pełnią tu krótkie filmiki. Szybciej się je tworzy, są bardziej konkretne, a widzowie chętniej je oglądają niż długie formy. Krótki content video przyciąga uwagę. Można go też wykorzystać do przekierowania widza do dłuższego video lub artykułu, jeśli tylko jest zainteresowany tematem. W tej roli krótkie filmiki znakomicie się sprawdzają.

Narzędzia AI w branży SEO

Być może najbardziej rewolucyjny charakter wśród nowych trendów w SEO na 2023 rok ma wykorzystywanie narzędzi AI. Jest to związane przede wszystkim z pojawieniem się silnika GPT-3 od OpenAI. Chat-GPT sprawił, że tworzenie treści w internecie stało się o wiele łatwiejsze, szybsze i tańsze. To już w ogromny sposób wpływa na branżę SEO oraz zlecenia dla copywriterów.

W przypadku Chat-GPT mówimy o potężnym narzędziu, stale rozwijanym i coraz mądrzejszym. AI pozwala nie tylko na tworzenie zgrabnie napisanych treści, ale i umożliwia ich tworzenie w określonym stylu. Co więcej, są to treści lepiej dopasowane do potrzeb odbiorcy. Nie oznacza to jednak, że Google nie stara się temu przeciwdziałać. W efekcie treści generowane tylko przez AI, bez żadnej edycji, mogą wręcz zadecydować o spadku pozycji strony. Ponadto, AI póki co ma problem z wiarygodnością przedstawianych informacji. Wciąż potrzebni są zatem ludzie do redakcji treści i obsługi aplikacji. AI dla copywriterów i specjalistów od SEO to doskonałe narzędzia, ale nie można go nadużywać.

Co jednak istotne, AI w SEO jest wykorzystywane także w innych obszarach branży. Rozwiązania tego typu pojawiają się w narzędziach do zastosowań SEO. AI może pomóc na przykład w procesie budowania linków. Pomaga zautomatyzować dobór portali do publikacji artykułów sponsorowanych. Co więcej, Chat-GPT wcale nie jest pierwszym przypadkiem zastosowania tego rodzaju narzędzi. AI już wcześniej wykorzystywał algorytm Google RankBrain. Popularne chatboty to również AI. Inne przykłady wykorzystania AI są związane m.in. z wyszukiwaniem głosowym i wyszukiwaniem obrazem.

Koncepcja SXO

Branża SEO w 2023 roku musi również w większym stopniu zwracać uwagę na UX. Granice między tym obszarem a SEO powoli się zacierają. Zarazem nie oznacza to, że SEO techniczne i optymalizacja pod kątem wyszukiwarek oraz doświadczenie użytkownika przestają mieć znaczenie. Chodzi tu raczej o połączenie obu rodzajów działań, aby uzyskać efekt synergii, czyli SXO – Search Experience Optimization. Dlatego warto dbać o szybkość działania strony, jej wydajność, atrakcyjny układ graficzny, intuicyjny interfejs, użyteczność i czytelność oraz ładny wygląd i kolorystykę, uwzględniając przy tym optymalizację strony pod kątem wyszukiwarki zarówno jeśli chodzi o treści, jak i kod witryny, w tym kwestie takie jak dane strukturalne.

Migracja na Google Analytics 4 i rezygnacja z plików cookie

W 2023 ma też dojść do istotnej zmiany – w lipcu nadejdzie migracja do Google Analytics 4. Wiąże się to między innymi z coraz większą ochroną prywatności użytkowników i ich danych oraz zmianami w polityce cookies. Pliki cookies już teraz w coraz większym stopniu tracą na znaczeniu jako wiarygodnym narzędziu do śledzenia zachowań internautów. W efekcie niektórym firmom może być trudniej oceniać skuteczność kampanii internetowych. Zmieni się zatem monitoring SEO i trzeba będzie się przyzwyczaić do nowych realiów. Trzeba też będzie nauczyć się nowego interfejsu i sposobu przedstawiania danych, zwłaszcza że na ten moment Google Analytics w wersji 4 jest oceniane jako nieintuicyjne i niełatwe dla osób nie specjalizujących się w zbieraniu i analizie danych.

Helpful Content Update

Nie da się również pominąć jednej z najważniejszych aktualizacji Google w roku 2022. Chodzi tu o Helpful Content Update, które będzie miało ogromny wpływ na to, jak będzie wyglądała praca SEOwca w 2023 roku. Aktualizacja ma promować treści bardziej przydatne, satysfakcjonujące i spełniająca oczekiwania użytkownika. Google stale stara się poprawić wyszukiwarkę w tej mierze i branża SEO musi brać takie zmiany pod uwagę.

Kierunki rozwoju i prognozy – potencjalne trendy SEO na 2023 rok i nadchodzące lata

Warto też zwracać uwagę na to, co dopiero ma nadejść. Już teraz podnoszone są głosy odnośnie tego, jak branża zareaguje na zalew treści generowanych przez AI – zarówno jeśli chodzi o teksty, jak i grafiki oraz zdjęcia. Istnieją też pewne trendy, o których dziś się sporo mówi, ale które jeszcze nie mają aż tak dużego znaczenia. Oto niektóre z nich.

Autentyzm i naturalność w sieci

Jedną z konsekwencji pojawienia się treści AI jest wzrost znaczenia tego, co autentyczne i wiarygodne. To także efekt nadmiernego estetyzowania contentu video, zbyt intensywnego używania filtrów, manipulowania przekazem i informacjami. Wyidealizowany, perfekcyjny, wyreżyserowany obraz rzeczywistości przestaje być atrakcyjny.

Zamiast tego pojawia się moda na to, co zwyczajne i naturalne. Coraz bardziej ceni się brak filtrów, retuszu i reżyserii. W cenie jest spontaniczność. Trendy te widać szczególnie w social mediach. Marketerzy nie mogą sobie pozwolić na ich zignorowanie. Wpływa to również na SEO, szczególnie w zakresie tworzenia contentu na strony internetowe.

Ludzie pragną też chronić się przed fałszywymi informacjami. Walka z dezinformacją w sieci przybiera różne formy. Mogą one mieć nawet bardzo drastyczny charakter, taki jak banowanie kont użytkowników, ograniczenia w widoczności witryn promujących fake newsy czy ostrzeżenia o tym, że dana treść jest mało wiarygodna lub zawiera fałszywe informacje. Większe znaczenie mają przez to wiadomości, które można zweryfikować i które opierają się na wiarygodnych źródłach. Dotyczy to w szczególności stron Your Money or Your Life, czyli YMYL.

Właściwy storytelling

W 2023 roku w coraz większym stopniu będzie się liczyć nie tylko sam produkt, ale i sposób opowiadania o nim. Klienci coraz więcej uwagi przykładają temu, co stoi za samą marką – kto czerpie zyski, w jaki sposób to robi, jakie ma wartości. Społecznie odpowiedzialne firmy, dbające o prawa pracownicze czy ochronę środowiska będą bardziej cenione niż ich konkurenci. Należy jednak działać w tym zakresie w sposób autentyczny. Klienci są dziś niezwykle mocno wyczuleni na działania na pokaz oraz niespójności przekazu marek. W pewnych sytuacjach może to prowadzić do poważnych kryzysów PR.

Wieloplatformowość i recykling treści

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest recykling treści i korzystanie z wielu platform. Powoduje to większe zaangażowanie użytkowników i zwiększa współczynnik konwersji. Dla twórców contentu oznacza to lepsze docieranie do różnych odbiorców i większe audytorium. Dla właścicieli sklepów i różnego rodzaju firm może to oznaczać więcej zamówień oraz poszerzenie kanałów sprzedaży. Dzięki temu można lepiej promować dany produkt czy usługę. Ponadto, Google traci nieco swoją pozycję jako jedyna wyszukiwarka, która wymaga pozycjonowania. Coraz większe znaczenie ma także odpowiednie prezentowanie się w wynikach wyszukiwania na takich stronach jak Amazon, Youtube, TikTok czy LinkedIn.

Odpowiadanie na oczekiwania klientów

Specjaliści od SEO i marketerzy powinni także w coraz większym stopniu skupiać się spełnianiu i odpowiadaniu na potrzeby użytkowników. Dla sklepu może to oznaczać wdrożenie funkcji click&collect, dzięki której zamówiony w internecie produkt można odebrać osobiście w punkcie sprzedaży. Doświadczenia w zakupie powinny przebiegać bez zakłóceń, a zatem warto dbać o stabilność strony. Poza tym, coraz więcej klientów oczekuje, że strona mobilna zapewni te same funkcje co strona czytana na komputerze. Klienci pragną obsługi na najwyższym poziomie. Zarazem na znaczeniu zyskuje personalizacja doświadczenia zakupowego. Oczekiwania te są konsekwencją rozwoju sfery e-commerce i zwiększania się obecności firm w sieci.

Influencer marketing i user generated content

Pozycjonerzy muszą też brać pod uwagę rolę influencerów. Już nie tylko zwykłe media mają znaczenie dla promocji marki. Coraz większą rolę grają internetowe osobowości – ludzie z dużym audytorium, którzy mogą zostać wykorzystani do budowania pozycji marki, informowania o produkcie i innych działaniach marketingowych. Warto też doceniać kreatywnych autorów treści – dla wielu są oni bardziej wiarygodni niż przedstawiciele czy rzecznicy marki.

Wyszukiwanie wizualne i rozszerzona rzeczywistość

W ostatnich latach coraz bardziej rozwija się wyszukiwanie wizualne, np. za pomocą Google Lens. Wiele też mówi się o rzeczywistości rozszerzonej, zwłaszcza w kontekście Metaverse. Nie musimy jednak czekać na efekty prac firmy Zuckerberga. Elementy rzeczywistości rozszerzonej możemy znaleźć w wyszukiwarce już teraz lub pojawią się w najbliższym czasie. Chodzi na przykład o funkcję „nearby”, zwłaszcza w ujęciu lokalnym. Dlatego pozycjonerzy powinni zwracać uwagę na optymalizację grafik, nazw i opisów produktów. Dobre przygotowanie wizytówki w Google też jest dobrym rozwiązaniem.

Ograniczenia budżetów marketingowych

Dla branży SEO istotne jest także to, że aktualna sytuacja gospodarcza sprawia, że marketerzy z większą uwagą przyglądają się wydatkom. Z jednej strony może być przez to trudniej znaleźć klientów, jako że część firm ogranicza budżety na reklamę. Z drugiej jednak strony, można również zaobserwować odejście od dużych kampanii reklamowych na rzecz personalizowanego przekazu do konkretnego odbiorcy. W tym zaś SEO dobrze się sprawdza. Paradoksalnie ograniczanie budżetów marketingowych może być zatem szansą dla osób działających w SEO.

Zmiany w wyszukiwarce Google

Z pewnością istotny wpływ na to, co robią specjaliści SEO, będą miały zmiany w wyszukiwarce Google. Część nowości już znamy i z pewnością będą pojawiać się w roku 2023. Chodzi tu np. o funkcję multisearch czy  zmiany sposobu wyświetlania odpowiedzi na zapytania odnośnie intencji zakupowych. Ma też pojawić się funkcja „shop the look” – dzięki niej dopasujesz ubrania do gotowych stylizacji. Zwiększy się też rola poradników zakupowych. Dostaniemy filtry wyszukiwania, np. ze względu na płeć czy ulubioną markę. Ciekawą nowinką ma być automatyczne narzędzie do budowy modeli 3D na podstawie dostępnych zdjęć – to pozwoli lepiej przyjrzeć się danemu produktowi na stronie wyszukiwarki.

Trendy SEO na 2023 rok dla Polski

W kontekście Polski warto zauważyć, że pojawiły się nowe przepisy odnośnie reklamy wyrobów i usług medycznych. Konieczne będzie jeszcze bardziej ostrożne działanie w tych obszarach. Ponadto, rok 2023 przynosi wdrożenie dyrektywy Omnibus. Ma ona na celu ograniczenia fałszywych opinii o produktach. Konieczne będzie oznaczanie artykułów sponsorowanych i współpracy z influencerami. Co więcej, ma zostać wyeliminowana praktyka sztucznego podbijana cen poprzez informowanie o najniższej cenie produktu w ostatnich 30 dniach. Odpowiedzialność za wiarygodność informacji spadać ma sklepy, które będą musiał eliminować fałszywe opinie. W praktyce komentarz odnośnie produktu powinna móc wygłosić tylko ta osoba, która daną rzecz kupiła lub skorzystała z danej usługi. Nie można jednak eliminować negatywnych komentarzy. Przy tworzeniu stron i przekazów marketingowych warto też uwzględniać język ukraiński, a to ze względu na uchodźców, którzy trafili do Polski w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę.

Wiele wskazuje zatem na to, że rok 2023 będzie naprawdę ciekawy dla branży SEO!

Tagi: , ,

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Your photo in comments, use Gravatar
Please include http://

SEO Blog - blog o pozycjonowaniu

SEO blog dla pozycjonerów - artykuły i porady dotyczące wyboru słów kluczowych, optymalizacji i linkowania, czyli wszystkiego, co wiąże się z pozycjonowaniem w wyszukiwarkach. Darmowe pozycjonowanie stron w Google dla początkujących i średnio zaawansowanych. Pytania, fakty, mity oraz kontrowersje w świecie SEO.