Asystent Contentu w Semstorm – generator treści AI i edytor tekstu

19 grudnia, 2022, Kategoria: Firmy pozycjonerskie

Bez tekstu trudno sobie wyobrazić działania SEO. Content ma duże znaczenie w takich kwestiach jak pozycjonowanie i optymalizacja stron czy marketing internetowy. Wartościowe, dobre jakościowo treści są istotnym elementem pozwalającym sprawnie realizować usługi SEO. Na rynku jest wiele narzędzi, które można wykorzystać do pisania artykułów. Wśród nich mamy programy dla copywritera oraz specjalisty od pozycjonowania. Semstorm to jeden z nich. Jak napisać artykuł SEO za pomocą tego narzędzia? I jak sprawdza się wbudowany w aplikację generator tekstu AI?

Semstorm asystent contentu

Spis treści

W tym artykule możesz bliżej zapoznać się z modułem Asystenta Contentu w Semstorm. Omawiane tu tematy tu:

Aplikacja Semstorm – narzędzie dla specjalistów SEO i copywriterów

Semstorm to polskie narzędzie, przede wszystkim umożliwiające pozycjonowanie WWW. Ta kompleksowa i rozbudowana aplikacja to prawdziwy kombajn do pracy nad optymalizacją stron internetowych pod wyszukiwarki.

Semstorm pozwala przeprowadzić audyt SEO strony, analizę słów kluczowych, analizę konkurencji oraz monitoring pozycji fraz. Dzięki temu narzędziu można sprawdzić widoczność strony, zaplanować strategie i działania SEM oraz poprawić ich efektywność. Aplikacja ułatwia i usprawnia pracę specjalisty z branży SEO.

O przydatności tego rodzaju narzędzi nie trzeba przekonywać żadnego pozycjonera. To podstawa pracy w tym zawodzie. Copywriter też może jednak docenić Semstorm. Jednym z modułów aplikacji jest Asystent Contentu, zawierający edytor tekstów oraz wbudowany generator treści AI. Dzięki temu narzędziu pisanie artykułów SEO jest łatwiejsze, bardziej sprawne i bardziej efektywne.

Asystent Contentu – interfejs i użytkowanie

W porównaniu z innymi aplikacjami Semstorm przy pierwszym spotkaniu może wydać się dość surowy. Interfejs wygląda tak, jakby powstał w epoce przed upowszechnieniem się urządzeń mobilnych. Dla jednych może to być wada, dla innych zaleta. Szybko jednak okazuje się, że całość jest czytelna i przejrzysta, a rozlokowanie poszczególnych okien i menu intuicyjne i praktyczne. Dokładnie to samo można powiedzieć o Asystencie Contentu.

Warto zauważyć, że w Semstorm mamy jeszcze jedno narzędzie, z którego może korzystać copywriter. Chodzi o dostępny w module “Narzędzia treści” edytor, który również pozwala na pisanie artykułów SEO. Jest on jednak prostszy niż Asystent i bardziej od niego ubogi, jeśli chodzi o funkcje. 

Edytor dobrze sprawdza się, gdy mamy już gotowy tekst i chcemy go szybko zoptymalizować i poprawić. Warto go wykorzystywać, gdy zależy nam na czasie. Jeśli możemy i chcemy popracować nad tekstem, gdy pragniemy dokładnie opracować go pod kątem SEO i dopieścić każdy jego element, wówczas lepiej sięgnąć po Asystenta Contentu.

Po wejściu na stronę narzędzia zobaczymy okno, w którym można dodawać dokumenty. W tym miejscu będą się wyświetlać wszystkie stworzone teksty. Od razu będziemy też widzieli te informacje na temat artykułów, które uznamy za potrzebne. Może to być liczba znaków, liczba słów, ogólna ocena, stan tekstu (szkic lub opublikowany), data ostatniej zmiany, etc. Są tu też opcje wyszukiwania artykułu.

Aby dodać nowe treści, wystarczy kliknąć przycisk: “Dodaj nowy dokument”. Przeniesie nas to do okna z edytorem tekstu. Najważniejszym elementem jest tu oczywiście pole robocze, umożliwiające pisanie treści SEO. W nim możemy dodawać nagłówki, wstawiać multimedia, a przede wszystkim tworzyć artykuły.

Nad polem roboczym znajduje się menu wraz z paskiem narzędzi edytora tekstu. Tu możemy też wpisać nazwę dokumentu. Po lewej stronie edytora mamy sekcję służącą do wyboru słów kluczowych. Możemy tu podać główne słowo kluczowe (lub słowa – maksymalnie trzy), a także zobaczyć listę sugerowanych fraz (można ją oczywiście edytować. Po prawej stronie pola roboczego ulokowano trzy bloki – pierwszy z ogólną oceną pisanego artykułu, drugi z ocenami indywidualnymi zawartości tekstu, trzeci z sekcją oceniającą czytelność tekstu.

Semstorm strona główna

Asystent Contentu – korzyści dla copywritera

Narzędzia dla copywritera takie jak Asystent Contentu od Semstorm nie są przydatne dlatego, że oferują możliwość pisania artykułów. To zapewnia każdy edytor tekstu. Treści SEO można tworzyć nawet w notatniku albo na kartce papieru. Dla copywritera dużo ważniejsze są funkcje dodatkowe, których nie znajdzie się w klasycznych aplikacjach typu Microsoft Word, Apache OpenOffice czy LibreOffice. Chodzi o wbudowane w programy dla copywritera narzędzia SEO.

Tak jak w przypadku większości tego typu narzędzi, Asystent Contentu działa w oparciu o NLP (czyli przetwarzanie języka naturalnego”, z angielskiego “natural language processing”) oraz analizę konkurencji. Dzięki odpowiednim algorytmom sprawdzającym topowe wyniki w wyszukiwarce dostajemy podpowiedzi odnośnie słów kluczowych. Te zaś możemy wykorzystać w tekście.

Co tak właściwie daje to użytkownikowi? Przede wszystkim nie trzeba poświęcać czasu na analizę fraz. Słowa kluczowe mamy pod ręką, opracowane na podstawie tekstów, które mają wysoką pozycję w wyszukiwarce. Wiemy też dzięki temu, co wyszukują internauci. Copywriter może więc lepiej dostosować tekst do odbiorcy, zwłaszcza że aplikacje tego typu zazwyczaj pozwalają na podgląd artykułu u konkurencji.

Cenne jest również sprawdzanie tekstu pod kątem poprawności językowej. I nie chodzi tu tylko o korektę błędów czy literówek, ale także – jak w przypadku Asystena Contentu – sprawdzanie czytelności. Możemy napisać tekst trudniejszy w odbiorze, ale dzięki aplikacji Semstorm robimy to w pełni świadomie. Jeśli nasz styl jest rozwlekły i trudny w czytaniu, Asystent Contentu wskaże zbyt długie zdania. Podpowie, które paragrafy są nazbyt złożone. To pozwala zmienić przyzwyczajenia i styl pisania. Dzięki Asystentowi możemy tworzyć lepsze, bardziej uporządkowane i lepiej dopasowane do odbiorcy treści.

Zalety i wady Asystenta Contentu Semstorm

Optymalizacja treści pod SEO z Asystentem Contentu jest bardzo wygodna. Wszystko jest tu na właściwym miejscu, a niektóre – czasem drobne – funkcje sprawiają, że jest to jedna z ciekawszych aplikacji, jeśli chodzi o narzędzia dla copywritera. Dobrym przykładem jest słownik synonimów. Wystarczy zaznaczyć frazę, kliknąć na nią prawym przyciskiem myszy i wybrać odpowiednią opcję. Pojawi się wówczas okienko z podpowiedziami synonimów. Nie trzeba tracić czasu na szukanie ich w innych narzędziach, stronach albo przeglądać książki. To także mniej rozpraszania uwagi. Funkcja przydatna i banalna zarazem, a nie wszystkie programy dla copywritera ją oferują. To nie jedyny plus aplikacji od Semstorm.

Na ogólnym poziomie jako największe zalety programu wymienić należy takie atrybuty jak:

  • prostota obsługi
  • czytelność aplikacji
  • intuicyjność interfejsu
  • dobre rozmieszczenie poszczególnych menu, okienek i sekcji

Przyglądając się aplikacji bardziej szczegółowo, jako pozytywne aspekty możemy wskazać także:

  • sprawdzanie poprawności językowej (ortografia, interpunkcja)
  • sprawdzanie poprawności typograficznej
  • analizę nasycenia tekstu słowami kluczowymi (nie tylko w treści i nagłówkach, ale i w meta title czy atrybutach alt)
  • rozbudowane narzędzia formatowania (do tego można wstawiać szablony, tabele, grafiki, multimedia, etc.)
  • rozbudowane narzędzia wyboru słów kluczowych (z możliwością wyboru własnych fraz)
  • możliwość podglądu konkurencji z poziomu edytora treści
  • wbudowany słownik synonimów
  • wbudowany generator treści AI
  • analizę czytelności tekstu
  • możliwość eksportowania tekstu i udogodnienia w pracy nad tekstem (np. opcję udostępniania artykułu innym osobom do wglądu lub edycji, również dla osób, które nie mają wykupionego dostępu do Semstorm)

Asystent Contentu nie jest jednak idealnym narzędziem. Przydałoby mu się na przykład okno notatek. Można by w nim umieszczać uwagi od zleceniodawcy, by były zawsze pod ręką. Byłoby to też pewne ułatwienie dla pozycjonera, usprawiające współpracę z copywriterem w obrębie jednej firmy (nie trzeba by wówczas korzystać z maila lub narzędzi zewnętrznych do przesyłania informacji o zleceniu).

Brak notatek dla copywritera to jedno. Druga kwestia to brak pytań w sekcji z proponowanymi słowami kluczowymi. Aplikacja pozwala co prawda te pytania znaleźć (tak jak można wyszukać synonimy, zaznaczając słowo i klikając opcję “Pytania i tematy” z menu), ale istnieje limit na takie raporty. Nie wiemy też, jak często takie pytania są wyszukiwane. Przede wszystkim jednak nie mamy tych pytań pod ręką w bloku proponowanych słów, by wykorzystać je do napisania nagłówka czy umieszczenia w tekście.

Są też inne rzeczy, które można Asystentowi wytknąć. Można tu wymienić brak tłumaczeń na język polski w Pomocy czy niewłaściwe linkowanie i wyjaśnienie odnośnie parametru Pisarek i Pisarek 2 w sekcji Czytelności. Nie mamy też wygodnego podglądu na wykorzystanie fraz u konkurencji. W podobnych narzędziach często wystarczy najechać na daną frazę, aby zobaczyć jak i w jakim kontekście dane słowo kluczowe zostało użyte. Pomaga to z trudniejszymi frazami, pozwala znaleźć inspirację i po prostu ułatwia pisanie.

Zapewne każdy copywriter SEO i pozycjoner mogliby wskazać także inne kwestie do poprawy (oraz zalety). Każdy korzysta z programu nieco inaczej. Inne rzeczy mu są potrzebne. Inne rzeczy mu się przydają. W grę wchodzą także osobiste preferencji oraz doświadczenie, na przykład to, czy przesiadamy się z innego narzędzia na Semstorm. Trzeba jednak przyznać, że Asystent Contentu to narzędzie funkcjonalne, przyjazne i bardzo przydatne dla copywritera.

Asystent Contentu w Semstorm a inne narzędzia dla copywritera

Asystent Contentu nie jest jedyną opcją na rynku. Inne firmy również przygotowały własne edytory tekstu, dzięki którym możliwe jest sprawne i szybkie pisanie artykułów SEO. Takie narzędzie zawierają na przykład aplikacje: Senuto, Semrush, Contadu, SurferSEO. W każdym z nich znajdziemy edytor treści SEO. Część z nich – podobnie jak Asystent Contentu Semstorm – posiada wbudowany generator tekstu AI.

Dla wielu pozycjonerów kwestia wyboru programu często sprowadza się do odpowiedzi na pytanie: Semstorm czy Senuto? To jedne z najbardziej popularnych aplikacji dla specjalistów od SEO w Polsce. Copywriterzy patrzą na tę kwestię nieco inaczej. W ich wypadku wybór jest szerszy. Zatrudnieni w firmach i agencjach korzystają oczywiście z tych narzędzi, do których dostęp zapewnia pracodawca. Freelancerzy mogą jednak wypróbować każdą aplikację obecną na rynku, by wybrać tę najlepszą dla siebie.

Zasadniczo każdy edytor oferuje podobne opcje. Aplikacje różnią się layoutem. Oferują nieco inne funkcje. Przede wszystkim jednak – w zakresie analizy słów kluczowych, generatorów AI (o ile są obecne), analizy konkurencji, etc. – działają na różnych silnikach. Niektóre narzędzia będą kłaść nacisk bardziej na optymalizację SEO, rankujące frazy w nagłówkach i treści. Inne skupią się na czytelności tekstu i poprawności językowej.

Ze względu na rozbudowane oceny czytelności Asystent Contentu Semstorm wydaje się bardziej akcentować w ocenie tekstu styl i sposób wyrazu. To oczywiście nie oznacza, że słowa kluczowe i frazy są zaniedbane. Asystent wydaje się jednak dobrym narzędziem głównie dla kogoś, kto chce napisać dobry tekst ze słowami kluczowymi, a zarazem analiza fraz ma dla niego nieco mniejsze znaczenie.

Jak sobie radzi generator tekstu AI?

Generator treści AI nie jest czymś, co wyróżnia Asystenta Contentu wśród innych narzędzi tego typu. Inne aplikacje też go mają, choć oczywiście nie wszystkie. Jest to jednak wartościowy dodatek, który ułatwia tworzenie treści SEO, choć trzeba nauczyć się tego, w jaki sposób z niego efektywnie korzystać.

Nie jest to narzędzie idealne. Algorytmy AI póki co lepiej mierzą się z językiem angielskim niż polskim. Zastosowanie sztucznej inteligencji w praktyce ma też spore ograniczenia. Jeśli ktoś spodziewa się tego, że AI samo mu napisze tekst, to spotka go zawód.

Aby generator tekstu AI zadziałał, należy mu najpierw podsunąć pewne informacje. Im bardziej szczegółowy wstęp, tym lepiej. Nie gwarantuje to jednak sukcesu, bo AI działa w oparciu o to, co jest dostępne w sieci. Nie wymyśla samo tekstu, tylko wzoruje się na dostępnych treściach. Czasem to da satysfakcjonujące rezultaty, czasem wygenerowany tekst okaże się całkowicie bezużyteczny.

AI w Asystencie Contentu zazwyczaj stosuje ogólniki. Generowane treści nie są zbyt głębokie. Co więcej, o ile jeszcze są one poprawne językowo, to już znaczeniowo może to dać efekty… cóż, przynajmniej zastanawiające. Oto przykład (fragment kursywą to dzieło AI):

Również przewóz osób do Niemiec jest możliwy w kontenerach. Jest to bardzo bezpieczna metoda, ponieważ kontenery są szczelnie zamknięte i chronią pasażerów przed zewnętrznymi czynnikami atmosferycznymi oraz przed kradzieżą.

AI nie radzi sobie za dobrze także z faktami i szczegółowymi danymi. Jeśli chcielibyśmy napisać (trzymając się przykładu), ile kosztuje transport do Niemiec, nie możemy liczyć na to, że algorytmy sztucznej inteligencji same zrobią za nas research, a nawet jeśli podadzą jakieś liczby, raczej nie będą to wiarygodne wartości.

Problemem jest także to, że AI w Asystencie Contentu Semstorm wyrzuca z siebie niedokończone zdania. Zdarza mu się w ogóle nie wygenerować treści, odejmując jednocześnie słowa AI od wykupionego limitu. Oczywiście, dochodzi też do tego kwestia unikalności i stylu. Dostajemy treści o prostej składni i niezbyt oryginalne, a na pewno pozbawione charakteru. Mówiąc krótko: generator tekstu AI na ten moment nie zastąpi copywritera w jego pracy.

Czy copywriterzy mogą zatem spać spokojnie? Niekoniecznie. Prace nad AI wszak ciągle trwają. Możliwe, że za jakiś czas dostaniemy – także w Asystencie Contentu – bardziej złożone narzędzia AI do pisania artykułów SEO. Na pewno to jeszcze nie jest ten moment. Czy to zarazem oznacza, że generator treści AI jest po prostu ciekawostką, mało przydatnym gadżetem? Na szczęście nie. AI copywriter może wykorzystać chociaż jako narzędzie do inspiracji, pobudzania kreatywności, a przede wszystkim do przyspieszenia pracy nad tekstem. Nie każdy akapit i tekst wymaga skrupulatnego redagowania i cyzelowania każdego słowa.

Co więcej, generator treści AI to znakomity sposób na przełamywanie blokady pisarskiej. To zdarza się każdemu, kto pisze, a narzędzie to pozwala copywriterowi szybciej wybrnąć przy braku weny i ruszyć z tekstem dalej z miejsca. Nawet jeśli wygenerowany akapit trzeba będzie całkiem przerobić, korzyść i tak jest duża.

Czy warto skorzystać z Asystenta Contentu Semstorm?

Narzędzia dla copywritera mają ułatwiać pracę, przyspieszać ją i czynić bardziej efektywną. Asystent Contentu Semstorm znakomicie sprawdza się w tej roli. Moduł ten jest intuicyjny, łatwy w obsłudze, a przy tym oferuje wiele przydatnych w pisaniu treści SEO funkcji. Dostęp do niego nie jest tani, jako że Semstorm cennik ma dość wygórowany.

Jeśli komuś zależy tylko na dostępie do Asystenta Contentu, by pisać teksty, wydatek co najmniej 100 zł miesięcznie (aktualnie najtańszy pakiet Starter to 129 zł na miesiąc/107 zł na miesiąc przy płatności z góry za cały rok), może okazać się zbyt wysoką barierą. W tym kontekście może być lepiej poczekać na promocje na Black Friday i inne okazje, kiedy cena staje się bardzo atrakcyjna.

Jeśli jednak możemy wykorzystać w pracy pozostałe funkcje Semstorm, wykup dostępu nawet w pełnej cenie staje się zdecydowanie bardziej opłacalny. Wiele tu jednak zależy od charakteru i skali prowadzonego biznesu, oczekiwań, a także aktualnej oferty konkurencji. Znaczenie mają także preferencje użytkownika – w końcu dla ludzi liczą się czasem nawet najbardziej drobne detale, takie jak wygląd i ulokowanie okienek.

Trzeba też podkreślić, że decydując się na pisanie artykułów SEO z Asystentem Contentu, nie należy traktować podawanych sugestii jak wyroczni. Program daje podpowiedzi w oparciu o konkurencję, ale wyniki te nie muszą być zbieżne z tym, jakie cele przy pisaniu wyznaczy autor teksty czy zleceniodawca. Nic się nie stanie, jeśli stworzymy krótszy tekst albo użyjemy mniej nagłówków niż narzędzie proponuje. Z pewnością jednak użycie Asystenta Contentu sprawi, że artykuł będzie bardziej zoptymalizowany pod kątem SEO.

Moduł edytora od Semstorm to przykład bardzo dobrego narzędzia dla copywritera. Warto je przynajmniej sprawdzić, co jest możliwe dzięki okresowi próbnemu. 14 dni testowania aplikacji to dostatecznie dużo czasu, by dobrze zapoznać się z jej funkcjami i przekonać się, czy program ten spełnia wszystkie oczekiwania użytkownika.

Tagi: , ,

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Your photo in comments, use Gravatar
Please include http://

SEO Blog - blog o pozycjonowaniu

SEO blog dla pozycjonerów - artykuły i porady dotyczące wyboru słów kluczowych, optymalizacji i linkowania, czyli wszystkiego, co wiąże się z pozycjonowaniem w wyszukiwarkach. Darmowe pozycjonowanie stron w Google dla początkujących i średnio zaawansowanych. Pytania, fakty, mity oraz kontrowersje w świecie SEO.