Content is King ?

23 września, 2011, Kategoria: Pytania bez odpowiedzi

content is kingSłowo „content” to angielskie słówko, które określa „właściwą” treść witryny, a więc tekst na stronie, obrazki, filmy wideo i inne dodatki. Znaczenie treści strony dla pozycjonowania jest przedmiotem chyba jednej z najciekawszych dyskusji w świecie SEO. Zwolennicy Porządnej Treści wierzą, że duża ilość unikalnych i wartościowych tekstów sprawi, że strona będzie pozycjonowała się sama, poprzez linkowanie naturalne, a dodatkowo strona z bogatą treścią zdobędzie duży ruch z długiego ogona. Wierzą oni również, że z czasem, algorytmy wyszukiwarek zmienią się i będą zwracały większą uwagę właśnie na jakość treści na stronie. Przeciwnicy tej teorii są zupełnie innego zdania – nawet najgorszą treść można wypozycjonować, jeśli zadba się o odpowiednią ilość linków. Kto ma rację?

Prawda – jak zwykle – leży pewnie po środku. Jeżeli przyjąć, że strona internetowa istnieje po to, by dostarczać przydatnych informacji użytkownikom Internetu, to treść faktycznie powinna mieć znaczenie kluczowe. Z drugiej jednak strony, nawet jeżeli artykuły na stronę napisze profesor nadzwyczajny, to strona taka nie zajmie czołowych pozycji w wyszukiwarkach, bez odpowiedniego linkowania. Unikalna i sensowna treść jest więc ważna, ale nie najważniejsza. Chociaż z tym stwierdzeniem można się nie zgodzić biorąc pod uwagę nowy algorytm Google tzw. „pandę”, ale ja podtrzymuję to stwierdzenie.

Ja ze swojej strony nie zauważyłem jakoś specjalnie jej działania, chociaż pracuję nad kilkoma sklepami internetowymi, gdzie unikalnej treści jest niestety na razie niezbyt wiele ;P

Sytuacja wygląda inaczej, jeżeli spojrzymy na treść pod kątem marketingowym. W tym wypadku ma ona znaczenie absolutnie kluczowe, bo tylko ciekawa i przede wszystkim użyteczna treść może sprawić, że internauci zainteresują się witryną, zostaną na niej dłużej, a w przyszłości na nią wrócą. Punkt widzenia zależy więc od punktu siedzenia.

Tagi: , , ,

1 Komentarz → Zostaw komentarz

  1. 1 showroom 4 października, 2011 12:07H

    Ja jednak myślę, że ta reguła jest prawdziwa. Google już od dłuższego czasu stawia na jakość stron i twardo się tego trzyma. Miałem już kilka przykładów stronek fatalnie zoptymalizowanych, ze słabą treścią i mimo ton linków pozycje nie chciały iść do góry.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Your photo in comments, use Gravatar
Please include http://

SEO Blog - blog o pozycjonowaniu

SEO blog dla pozycjonerów - artykuły i porady dotyczące wyboru słów kluczowych, optymalizacji i linkowania, czyli wszystkiego, co wiąże się z pozycjonowaniem w wyszukiwarkach. Darmowe pozycjonowanie stron w Google dla początkujących i średnio zaawansowanych. Pytania, fakty, mity oraz kontrowersje w świecie SEO.