Wizja SEO-przyszłości

27 grudnia, 2010, Kategoria: Pozostałe sprawy

Przyszłość pozycjonowaniaPozycjonowanie to stosunkowo młoda branża, która w Polsce liczy sobie tak naprawdę niecałe dziesięć lat. Mimo tego, firmy, które mają w swojej ofercie pozycjonowanie można liczyć pewnie w setkach, o ile nie w tysiącach. Tak jest jednak teraz – a co będzie za 10 czy 20 lat? Oto kilka najbardziej prawdopodobnych wersji przyszłości świata SEO:

1. Pozycjonerski boom

Chyba najbardziej prawdopodobną wersją, jest ta, która zakłada szybki rozwój branży. Coraz to nowe firmy wchodzą do Internetu, rośnie także ilość stron prywatnych i hobbystycznych. Zapotrzebowanie na pozycjonowanie wzrasta, a co za tym idzie, wzrasta liczba firm, które świadczą usługi pozycjonowania.

Jednocześnie pozycjonowanie staje się coraz trudniejsze – konkurencja rośnie, coraz więcej fraz jest uznawanych za trudne, a utrzymanie strony w TOP10 staje się coraz trudniejsze i… droższe. Ceny pozycjonowania i zyski pozycjonerów gwałtownie więc rosną.

2. Koniec monopolu Google

Innym możliwym scenariuszem jest całkowity upadek znaczenia Google lub oddanie znacznej części rynku innym wyszukiwarkom. Efektem tego będzie konieczność dostosowania się do nowych warunków – stosowanie wytycznych firm i oferowanie klientom pozycjonowanie w wielu różnych wyszukiwarkach. Powinno to zaowocować większymi zyskami pozycjonerów, bo klienci zapłacą za pozycję w kilku różnych wyszukiwarkach.

3. Koniec ery linków

Możliwe też, że algorytmy wyszukiwarek całkowicie się zmienią i przestaną zwracać uwagę na ilość i jakość linków. Już dzisiaj jest wielu zwolenników tej tezy, którzy zakładają, że kluczowe znaczenie linków, zajmie treść na stronie, która będzie odgrywała najważniejszą rolę w ustalaniu pozycji strony. Możliwe także, że rolę linków przejmie ocenianie strony przez internautów, rodem z Facebook’a.

Równie dobrze zamiast treści, linki mogą być zastąpione przez… liczbę odwiedzin na danej stronie i czas na niej spędzony, która oddawałaby w jakiś sposób trafność wyniku wyszukiwania. W tym celu wyszukiwarki musiałyby jednak zacząć monitorować strony na ogromną skalę (Google Analytics na każdej stronie?).

4.Całkowity upadek wyszukiwarek

Najczarniejszy scenariusz zakłada, że wyszukiwarki, a więc i całe SEO, przestaną być potrzebne. Internauci mogą przecież znaleźć nowy, lepszy sposób na poruszanie się po sieci i odnajdywanie w niej szukanych informacji. Wydaje się to mało prawdopodobne, ale… kto wie?

Która wersja przyszłości okaże się prawdziwa? Dowiemy się pewnie wkrótce.

Tagi: ,

3 komentarze → Zostaw komentarz

  1. 1 Paq 30 grudnia, 2010 11:23H

    Ciekawa publikacja, chodź większość z przytoczonych w tym miejscu wizji jest dla mnie zbyt „egzotyczna” jeśli mogę to tak nazwać. Z tego co może nas zaskoczyć to utrata monopolu Google (ale trzymam kciuki, aby jednak nic się w tej płaszczyźnie nie zmieniło) i wartościowanie stron internetowych po ich stażu w sieci – tak jak jest to w przypadku np. Binga. Wtedy SEO opierałoby się na przechwytywaniu starych domen, bo pozyskiwanie nowych linków niewiele wprowadzałoby w życie i rynek zacząłby chyba delikatnie obumierać…. ale to tylko też moje gdybanie.

  2. 2 maximum 17 lutego, 2011 18:36H

    Całkiem ciekaw artykuł. Chociaż część z przytoczonych scenariuszy wydaje mi się jakby była nie wiadomo skąd i dlaczego. Moim zdaniem pozycjonowanie pewnie za jakiś czas się skończy bo robi się ogromny syf. Za to Google dąży do ciągłego rozwijania linków sponsorowanych. I kiedyś tylko one będą znajdywały się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania. Ostatnio widziałem ciekawy artykuł z testami, gdzie pokazywali testowe 10 reklam na żółtym polu ponad wynikami wyszukiwania naturalnymi. Tak więc moim zdaniem pozycjonowanie kiedyś rzeczywiście wyginie. W końcu coraz bardziej jest ono nieopłacalne i drogie.

  3. 3 krzychok10 18 maja, 2011 23:57H

    Fajne spojrzenie na przyszły rozwój możliwości pozycjonowania w przyszłości, myślę pozycjonowanie staję się tak naturalne że za kilka lat może dojść do sytuacji w której będą tworzone wyszukiwarki branżowe a tam będą z agregowane i zindeksowane strony tylko z danej tematyki.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Your photo in comments, use Gravatar
Please include http://

SEO Blog - blog o pozycjonowaniu

SEO blog dla pozycjonerów - artykuły i porady dotyczące wyboru słów kluczowych, optymalizacji i linkowania, czyli wszystkiego, co wiąże się z pozycjonowaniem w wyszukiwarkach. Darmowe pozycjonowanie stron w Google dla początkujących i średnio zaawansowanych. Pytania, fakty, mity oraz kontrowersje w świecie SEO.