Chociaż generalnie nie mam wielkiego doświadczenia w SWL, ostatnio postanowiłem się zainteresować tym tematem. Mój wybór padł na system Statlink, który uważam za najlepszy nie tylko z systemów stałych, ale w ogóle ze wszystkich Systemów Wymiany Linków. Powód: linki na zaindeksowanych stronach, ocena strony przez algorytm i przez moderatora oraz przejrzysty panel zarządzania. Moje wnioski ze zbudowania swojego mini-zaplecza postanowiłem opisać w tymże artykule.
1. Przede wszystkim domena!
Kwestią kluczową w Statlink są domeny. I nie chodzi o ich jakość, ale o rzędowość. Za najlepsze domeny pod statlink’a uznałem domeny .com, .info, .net i .biz. Ich ceny są niskie (25zł/rok w OVH), a liczba punktów optymalna. Subdomeny i domeny regionalne są natomiast całkowicie nieopłacalne – generują ok. 50% mniej punktów. Moim zdaniem szkoda na nie treści.
2. PageRank jak zwykle ważny
Tak jak we wszystkich systemach, PR ma znaczenie także w Statlink’u. Znaczenie ogromne, bo różnica pomiędzy punktami z domeny PR0 a PR3 jest kolosalna. Dobrym pomysłem jest więc przechwytywanie domen z PR w Dropped lub ich kupowanie bezpośrednio od właścicieli (co jest jednak opcją znacznie droższą). Jeżeli decydujemy się na stawianie strony na świeżej domenie, wskazane jest jej solidne podlinkowanie (kilkaset katalogów + dobre precle powinny wystarczyć), w celu uzyskania możliwie długiego zielonego paska.
3. Dużo treści, duży site
Istotne dla ilości uzyskanych punktów w Statlink’u są także: site oraz stosunek ilości treści do kodu. Moim zdaniem twórcy systemu strzelają sobie trochę tym założeniem w stopę, bowiem okazuje się, że mając artykuł o długości 1000 znaków lepiej umieścić go na statycznej stronie na darmowym szablonie, niż na porządnym blogu opartym np. o Worpdress. Mało tego – wszelka grafika czy wyróżnienia treści, generują dodatkowy kod i zaniża współczynnik treści, czyli… jest niewskazana! Paranoja.
Wnioski: pod Statlink najlepiej sprawdzają się strony z dużym sitem, wykonane bez żadnych fajerwerków, podlinkowane i postawione na domenach z PR.
Tagi: Automatyczne pozycjonowanie, Domeny, Statlink, SWL, Zaplecze
9 komentarzy → Zostaw komentarz
Dobry wpis, sam przykładam się do postawienia kilkunastu zaplecz do Statlinka. Wspominasz o rzędowości deomen, ale pomijasz .pl? Co z nimi?
Z .pl jest podstawowy problem – są drogie. Dlatego zamiast .pl lepiej wybrać .net czy .info, które są kilka razy tańsze – nie wpływa to w żaden sposób na liczbę punktów w systemie.
Fakt domeny .info .net są tańsze ale trudno jest kupić takie domeny z historią czy PR. Niestety kupując domenę czystą z PR 0 cięzko będzie zdobyć więcej niż 100 pkt – nie warto zachodu. Aby zebrać trochę punktów z domeny wg mnie min PR=2
warto zainteresować się domenami funkcjonalnymi IDN, traktowane one są tak jak inne domeny pierwszego rzędu, a wychodzą bardzo tanio, także z przedłużeniem
Po Pandzie warto się dalej angażować w Statlinka czy w Seomatik po jego ostatnich zmianach dot. wymagań ?
P.S
Dodaj swoją stronkę do http://www.planeta-seo.pl/
Wiesz, co do grafiki i nudy na stronie :
– ludzie tego nie lubią, jak brak im czegoś, co minimalnie rozweseli, ale nie blokuje w skupieniu nad zawartością.
ja od 2 lat experymentuje na stronach, które tworzę „na chwilę” – wszystkie strony, które nie miały grafiki, tak były przyjęte przez wyszukiwarkę, że jak otworzyłem stworzoną stronę – nie była zła – i ok. po 2 minutach (serjo tak szybko), zerkłem w statystykę analitiks – było czarno – naprawdę.
a teraz – liczy się dla mnie fajny wygląd, bo inaczej to wygląda…..
i wiesz – wynik jaki uzyskuje moja wiedza i przychylność wyszukiwarek …..
w %-tach bo jest krytycznie inny _ z 5%
————–
czujesz różnicę?
piszę tak samo. to wciąż ta sama treść, ale napisana od początku – a jaki wynik?
————
skomentuj / cie mnie, bo mylę się? czy nie?
O SWL czytałem już dawno temu, ale przyznam się szczerze, że temat olałem. Obecnie chcę coś wykombinować jeśli chodzi o systemy wymiany linków.
Czy treści zawarte w tym poście mniej więcej w dalszym ciągu oddają to, co jest teraz? Chodzi mi o to, czy są jeszcze aktualne.
@Przemek – chcesz używać SWL do zarabiania na punktach, czy używać go do pozycjonowania stron ?
Chcę używać do zarabiania na punktach.