Frazy i ich rodzaje

6 października, 2010, Kategoria: Frazy i słowa kluczowe

Słowa kluczoweZ własnego doświadczenia mogę stwierdzić, że Google generuje 70 – 80% wejść na przeciętną stronę internetową. Ruch ten rozbija się na tysiące różnych fraz, które mają różną specyfikę. Łączy je jednak jedno – wszystkie są ważne, a każda należy do jednej z „grup” słów kluczowych. A grupy takie – według mnie – istnieją cztery.

Kluczowe słowa kluczowe

Pierwszą grupę stanowią najtrudniejsze, ale zarazem najbardziej ruchliwe, frazy wokół których skupia się całe pozycjonowanie. Właściciel strony o kredytach będzie pozycjonował ją na frazy „kredyt hipoteczny”, „kredyt samochodowy”, „tani kredyt” i wiele innych, ale wszystko będzie się kręciło wokół „kredytu”.

W zależności od tematyki strony, kluczowe frazy mogę generować od kilku do kilkudziesięciu procent wejść na stronę z wyszukiwarek, a wzrost pozycji na te frazy oznacza zwykle duży wzrost ruchu. Przeciętna strona ma zwykle 2-4 takich fraz.

Frazy poboczne

Druga istotna grupa słów kluczowych zawiera 2-3 wyrazowe frazy, na które właściciele także zlecają pozycjonowanie. Każda z tych fraz to kilka procent wejść na stronę z wyszukiwarek, a osiągnięcie wysokich pozycji jest w tym wypadku prostsze. Ilość fraz pobocznych dla strony: od kilku do kilkunastu.

Frazy niszowe/long tail

Najobszerniejsza grupa fraz generujących ruch na stronie, to tzw, „długi ogon”, czyli długie, wielowyrazowe słowa kluczowe. Strona może posiadać ruch z kilkudziesięciu a nawet kilku tysięcy takich fraz, z których każda generuje po kilka – kilkadziesiąt wejść miesięcznie.
Ruch z long tail osiąga się przede wszystkim przez optymalizację treści na stronie, a nie przez pozycjonowanie )czytaj:linkowanie) strony na te frazy.

Frazy regionalne

Ostatnia grupa to frazy regionalne, czyli zawierające w sobie nazwę miasta/województwa/regionu. Są szczególnie ważne dla firm działających wyłącznie na danym obszarze. Na trudniejsze hasła, frazy regionalne są często traktowane priorytetowo, ze względu na ogromną konkurencję na „normalne” frazy.

Tagi: , , , , ,

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Your photo in comments, use Gravatar
Please include http://

SEO Blog - blog o pozycjonowaniu

SEO blog dla pozycjonerów - artykuły i porady dotyczące wyboru słów kluczowych, optymalizacji i linkowania, czyli wszystkiego, co wiąże się z pozycjonowaniem w wyszukiwarkach. Darmowe pozycjonowanie stron w Google dla początkujących i średnio zaawansowanych. Pytania, fakty, mity oraz kontrowersje w świecie SEO.