Optymalizacja strony www jest, a przynajmniej powinna być, pierwszym etapem pozycjonowania każdej witryny. Chociaż w dobie automatów do linkowania i wszelkiej maści „spamiarek”, optymalizacja odgrywa coraz mniejszą rolę w SEO, nadal pozostaje najważniejszym elementem działań „on-page”, czyli poprawie pozycji w wyszukiwarkach poprzez zmiany wewnątrz witryny. Zobaczmy więc jak poprawnie zoptymalizować stronę www i na co właściwie zwrócić uwagę.
1. Tytuł strony – rzecz najważniejsza, bo tytuł odgrywa nie tylko ogromną rolę w pozycjonowaniu, ale zachęca także internautów do wejścia na stronę. Powinien być zatem krótki i zwięzły, a jednocześnie należy „upchać” w nim możliwie dużo najważniejszych słów kluczowych.
2. Przyjazne URL – linkowanie wewnętrzne jest rzeczą niezmiernie ważną, a żeby było skuteczne ważne jest, by adresy URL poszczególnych podstron były „przyjazne” dla robotów wyszukiwarek. Przyjazny link to na przykład:
www.domena.pl/nazwa-kategorii/podkategoria/produkt.
Przyjazne linki nie tylko poprawiają nawigację na stronie, ale zapewniają także dodatkowy ruch z długiego ogona – warto więc o nie zadbać.
3. Tagi „h1″…”h6” – według wytycznych wyszukiwarek, strona internetowa powinna być tworzona na zasadzie książki i zawierać rozdziały, podrozdziały, itd. W tym celu stosuje się właśnie tagi h1, h2, h3,…, przy czym tag „h1” oznacza tytuł całej strony, a pozostałe tagi jej poszczególnych części. Warto przemycić tutaj także słowa kluczowe, szczególnie w przypadku „h1”.
4. Budowa strony – rzeczą istotną jest także prosta budowa strony oraz szybkość jej ładowania. Aby to osiągnąć należy usunąć niepotrzebne linijki kodu oraz – o ile to możliwe – zmniejszyć załączniki tj. obrazki czy filmy wideo. Wskazane jest także stworzenie mapy całej witryny i jej podlinkowanie – Google wręcz kocha mapy stron.
Tagi: Metatagi, Optymalizacja, Podstawy pozycjonowania, Słowa kluczowe, Title
1 Komentarz → Zostaw komentarz
Zapomniałeś o jednej ważnej rzeczy, a mianowicie o optymalizacji witryny pod katem wyświetlania grafik. Z images.google.pl można mieć także dużo wejść tylko trzeba zadbać o poprawne otagowanie fotek. Do tego dochodzi optymalizacja zdjęć, co wpływa nie tylko na zadowolenie odwiedzającego poprzez skrócenie czasu oczekiwania na załadowanie zdjęcia, lecz również jeżeli spojrzymy przez pryzmat Google, które jak wiadomo do ogólnej oceny strony wlicza także czas ładowania się witryny. Mógłbym tutaj jeszcze powiedzieć, że łączenie plików css w jeden też nie jest złym pomysłem. Jego optymalizacja to już inna bajka, najlepiej ręcznie tego dokonać, automaty są niedoskonałe i potrafią zepsuć kod css.
W poradniku wymieniłeś tylko podstawy a tego jest cała masa i każdy z czynników nawet najdrobniejszy jest ważny.