Ocena trudności frazy

25 września, 2010, Kategoria: Frazy i słowa kluczowe, SEO dla początkujących

Ocena trudności frazyTrudność danej frazy jest kluczowa dla wyceny kosztów pozycjonowania oraz określenia czasu, w którym można tą frazę osiągnąć. Tym większym problemem może być fakt, że trudność ta… jest pojęciem względnym. Choć w pozycjonowaniu pojawiają się określenia tj. frazy trudne, frazy średnio trudne czy frazy bardzo łatwe, nie ma żadnych czynników na podstawie których można by konkretnie określić jak ciężko będzie wypozycjonować stronę na dane słowo kluczowe. Można jedynie spróbować to zrobić.

Przeciętny człowiek, który wie chociaż czym jest pozycjonowanie, uważa, że trudność frazy zależy od tego, ile wyników Google zwraca dla tej frazy. Jeżeli jest to np. tylko 10 000 wyników – fraza jest łatwa. Jeżeli jest ich 10 milionów – fraza jest trudna. Oczywiście jest to kolejny pozycjonerski mit, który nijak ma się do rzeczywistości. Trudność frazy zależy bowiem od konkurencji.

Żeby określić jak trudne będzie dojście do określonych pozycji, trzeba przeanalizować nie liczbę wyników, ale strony, które znajdują się obecnie na interesujących nas pozycjach. Wchodząc do Top3 należy sprawdzić więc pierwsze trzy strony w wynikach wyszukiwania. A do sprawdzenia jest wiele rzeczy: jak stare są domeny? Ile linków prowadzi do tych stron? Jakiej jakości są to linki i z jakich źródeł pochodzą? Czy strony są zoptymalizowane pod kątem wyszukiwarek? Czy pozycjonowanie jest kontynuowane czy też zostało zakończone?

Opowiadając sobie na te pytania uzyskujemy obraz konkurencji i określamy, jak trudno będzie ją wyprzedzić. I właśnie na tym polega ocena trudności frazy.

Tagi: , , ,

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Your photo in comments, use Gravatar
Please include http://

SEO Blog - blog o pozycjonowaniu

SEO blog dla pozycjonerów - artykuły i porady dotyczące wyboru słów kluczowych, optymalizacji i linkowania, czyli wszystkiego, co wiąże się z pozycjonowaniem w wyszukiwarkach. Darmowe pozycjonowanie stron w Google dla początkujących i średnio zaawansowanych. Pytania, fakty, mity oraz kontrowersje w świecie SEO.