Analiza rynku i konkurencji jest ważna w każdej dziedzinie – także w SEO. Zanim przystąpimy do pozycjonowania należy więc naprawdę dużo czasu poświęcić na odpowiedzenie sobie na pytanie, na jaką frazę chcemy właściwie pozycjonować swoją stronę. Wiele osób punkt ten pomija lub przykłada do niego niewielką wagę. Jest to jeden z podstawowych błędów właścicieli witryn, ponieważ to właśnie wybór słów kluczowych wpływa na późniejsze rezultaty pozycjonowania, jego koszty oraz co najważniejsze – na to, czy poprzez pozycjonowanie faktycznie zwiększy ruch na naszej stronie.
„Najciekawszym” błędem przy wyborze słów kluczowych, z jakim się spotkałem, jest zlecanie pozycjonowania strony lub samodzielne pozycjonowanie na frazy typu „sprzedaż drzewa DREWPAL Jan Kowalski”. Nie wiem czy zleceniodawca sam nie ma Internetu czy też nie ma jakiegokolwiek pojęcia jak działa SEO. Z pewnością jednak nie zadał sobie zasadniczego pytania: ile osób wpisze coś takiego w okno wyszukiwarki? Oczywiście nikt tego nie zrobi, a więc pozycjonowanie nie przyniesie żadnego efektu.
Prawdopodobnie żadnego efektu nie przyniesie także pozycjonowanie wykonywane przez marzycieli, którzy stworzyli sobie pierwszą stronę, podłączyli program partnerski Bankiera i atakują frazy „kredyty” czy „konta bankowe”. Wybieranie zbyt trudnych fraz jest jak rzucanie się z motyką Słońce i jest chyba najbardziej powszechnym błędem popełnianym przy wyborze fraz. Należy bowiem zdać sobie sprawę, że tego typu elitarne frazy to wyzwanie dla profesjonalistów, którzy dysponują odpowiednimi narzędziami i odpowiednim budżetem.
Wybierając słowa kluczowe unikajmy tych błędów. Sprawdźmy jaki mniej więcej ruch generują dane słowa kluczowe i jaka jest konkurencja dla każdej z fraz. W ten sposób zaoszczędzimy czas, pieniądze i własne nerwy.
Tagi: Frazy, Ruch na stronie, Słowa kluczowe, Wybór słów kluczowych
3 komentarze → Zostaw komentarz
Ten błąd może nas wiele kosztować dlatego warto poświęcić tej kwestii część czasu 🙂
Z tymi frazami czasami jest niezły cyrk 🙂 Mój kolega, który ma firmę pozycjonerską mówi mi, że czasem dostaje zapytania ofertowe po wejściu z frazy „darmowe pozycjonowanie”…
Frazy kluczowe przysporzyły mi wiele problemów na moim obecnym blogu, straciłem troszkę czasu, i pieniędzy ;( Wprowadziłem poprawki, ale nadal mam pytania takie jak :
1. Ile fraz kluczowych powinno znajdować się w rubryce wtyczki SEO „Słowa kluczowe strony głównej” ? podobno google wypina się na te meta keywordy
2. A ile fraz w artykule ?
Wiele jeszcze przede mną ;(