Działanie wyszukiwarek

28 czerwca, 2012, Kategoria: Świat wyszukiwarek

Na pytanie „jak działają wyszukiwarki” odpowiedź znają już chyba nawet dzieci z przedszkola. Okienko wyszukiwarki i otrzymywane wyniki to jednak tylko szczyt góry lodowej – w jej środku, a więc za kulisami, dzieje się znacznie więcej rzeczy, których zrozumienie jest sprawą znacznie bardziej skomplikowaną.

Prawidłowe działanie wyszukiwarek jest możliwe dzięki robotom wyszukiwarek, czyli programom, których zadaniem jest odwiedzanie i zapamiętywanie stron, które pojawiają się w Internecie. Roboty te przemieszczają się dzięki linkom (zewnętrznym i wewnętrznym) umieszczonym w witrynach, indeksując każdą odwiedzoną stronę.

Dane dostarczone przez roboty można porównać do ogromnej bazy danych, złożonej z miliardów pozycji-stron. Gdy internauta wpisze żądaną frazą w okno wyszukiwarki, specjalny algorytm wybiera z tej bazy wszystkie strony, na których znajduje się wpisana fraza. Następnie inny algorytm (nazwijmy go „oceniającym”), porównuje i ocenia te strony, na podstawie szeregu czynników, które są znane tylko osobom związanym z daną wyszukiwarką. Ocena dokonana przez algorytm oceniający decyduje o tym, jaką pozycje w wynikach wyszukiwania zajmie dana strona – te ocenione najwyżej znajdą się w czołówce, te ocenione najniżej, będą wyświetlone w dalszej kolejności.

Biorąc pod uwagę, że w internecie istnieją miliardy różnych stron, a w każdej godzinie internauci dokonują milionów wyszukiwań, działanie i wydajność wyszukiwarek jest naprawdę godne podziwu. Znalezienie i ocenienie wielu tysięcy odpowiednich stron zajmuje przecież zwykle nie więcej niż pół sekundy!

Tagi: ,

5 komentarzy → Zostaw komentarz

 1. 1 Ksawery Piotrowski 28 czerwca, 2012 21:46H

  Dzięki wielkie za ten artykuł. Moja wiedza nie była zbyt powalająca w tym temacie, jednak szukając informacji o pozycjonowaniu warto poznać podstawy by miec mocny fundament 🙂

 2. 2 Ksawery Piotrowski 8 lipca, 2012 15:59H

  Artykuł dla naprawdę początkujących bo nie zaskakuje nikogo. Jednak warto wspomnieć że jest to pierwszy krok na drodze do pozycjonowania.

 3. 3 Serafina Dudek 16 lipca, 2012 17:25H

  Dobre info na początek przygody z nauką pozycjonowania 🙂

 4. 4 Bartłomiej Pawlak 21 sierpnia, 2012 18:37H

  Dobry artykuł… Przydatny zbiór podstaw dla początkującego pozycjonera 🙂

 5. 5 Piotr z CV Szablony Team 17 września, 2012 13:41H

  Rozwój wyszukiwarek na przestrzeni ostatnich lat to ogromy skok w dostarczaniu jeszcze lepszej treści użytkownikom. Mimo iż czasami otrzymywane wyniki nie są idealne, to jeśli potrafimy w pełni korzystać z wyszukiwarek, możemy znaleźć praktycznie wszystko. Zastanawia mnie tylko fakt jak to się dalej będzie rozwijać i jak będzie działać wyszukiwanie informacji za kilka lat. Czy wejdzie na dobre szeroko pojęta semantyka i dokładne opisywanie poszczególnych informacji w serwisie? Przecież obecnie Google już wiele metadanych potrafi podczytać. Przyszłość zapowiada się naprawdę ciekawie 🙂

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Your photo in comments, use Gravatar
Please include http://

SEO Blog - blog o pozycjonowaniu

SEO blog dla pozycjonerów - artykuły i porady dotyczące wyboru słów kluczowych, optymalizacji i linkowania, czyli wszystkiego, co wiąże się z pozycjonowaniem w wyszukiwarkach. Darmowe pozycjonowanie stron w Google dla początkujących i średnio zaawansowanych. Pytania, fakty, mity oraz kontrowersje w świecie SEO.