Tajniki pozycjonowania – od nauki do sukcesu

14 czerwca, 2017, Kategoria: SEO dla początkujących

SEOStworzenie strony internetowej to tak naprawdę dopiero początek całej drogi, jaką trzeba przebyć w celu osiągnięcia sukcesu, gdyż jak wiadomo, aby dana witryna zaczęła przynosić zyski, musi być widoczna w internecie. Z kolei żeby tak się stało stronę należy wypozycjonować.

Na czym to polega? Pozycjonowanie, nazywane też często SEO (z ang. search engine optimization) to ogół działań mający na celu osiągniecie wysokiej pozycji w wyszukiwarkach internetowych. Chodzi o to, aby potencjalny klient, wpisując szukane słowo w google lub innej wyszukiwarce szybko odnalazł link do naszej strony. Dlatego też tak ważne jest, aby znalazła się ona wśród wyszukanych wyników. Jak widać, w praktyce ludzie przeglądają zwykle tylko pierwszą stronę z prezentowanymi linkami i klikają w te, które są na szczycie listy. Jest to więc gra warta świeczki.

Stronę możemy z powodzeniem wypozycjonować sami, jednak należy tutaj mieć na uwadze, że wymaga to dużych nakładów czasu, jakie trzeba poświęcić na naukę. Dlaczego zatem nie zająć się tym w przyszłości zawodowo? Dobry specjalista SEO może zarobić tyle, ile prezes dużej firmy, stąd też warto chociażby spróbować swoich sił.

Od czego zacząć naukę?

W pierwszej kolejności należy zapoznać się z terminologią występującą w branży SEO. Słowników w sieci nie brakuje, jednak nie wszystkie są dostatecznie rozbudowane. Poniżej znajduje się przykład przydatnego zestawienia pojęć dla początkującego pozycjonera:

http://www.blog.gdaq.pl/slownik-seo/

Książki i e-booki

Kolejnym krokiem może być np. zakup odpowiedniej literatury w formie tradycyjnej lub e-booka. Jedną z ciekawszych pozycji jest np. „Pozycjonowanie i optymalizacja stron WWW. Jak się to robi.” Wydanie III” Bartosza Danowskiego i Michała Makaruka albo książka znanego blogera Sławomira Gdaka, pt. „Pozycjonowanie krok po kroku”. Obie pozycje mają już kilka lat, a w branży pozycjonowania to dużo, jednak mimo to na początek powinny wystarczyć. Świetnie wprowadzają w tematykę i dobrze omawiają podstawy, a bez się oczywiście nie obejdzie.

Dobrym posunięciem będzie także sięgnięcie po publikacje zagranicznych autorów, gdyż prezentowane przez nich treści są najbardziej aktualne. Bardzo często opisują oni zmiany np. w Google, które nie zostały jeszcze wprowadzone w Polsce, dlatego taka wiedza daje pewną przewagę. Najlepiej tego typu książek szukać na popularnych serwisach aukcyjnych, takich jak Amazon, czy eBay. Należy jednak zwracać uwagę na datę wydania.

Kursy online

To chyba najłatwiejszy i najszybszy sposób nauki pozycjonowania, aczkolwiek zostaje wspomniany jako drugi z uwagi na fakt, że nie należy do najtańszych. Kursy są zwykle podzielone na stopnie zaawansowania, dlatego należy zacząć od kursu dla początkujących, np. takiego jak ten:

https://www.lexy.com.pl/blog/mailowy-kurs-pozycjonowania

Jest to przykład kursu, gdzie są zebrane i uporządkowane wszystkie najważniejsze informacje, z jakimi powinien zapoznać się przyszły pozycjoner. Przyjazny język ułatwia przyswajanie wiedzy. Dodatkowo w kursie znajdują się zadania praktyczne, które pozwalają na zastosowanie nabytych umiejętności w praktyce, dzięki czemu uczymy się znacznie szybciej.

Fora internetowe, grupy dyskusyjne, blogi

To prawdziwa kopalnia wiedzy, a także dostęp do świeżych informacji, nowinek, zmian, itp. Śledzenie wpisów na bieżąco pozwala szybko się wdrożyć i w dalszej kolejności rozwijać w branży SEO. Poniżej znajdują się profile, które warto subskrybować:

https://plus.google.com/u/0/+GoogleWebmasters

https://plus.google.com/u/0/communities/111407465367186518896

Jeśli chodzi o forum, najwięcej aktualności znajduje się pod tym adresem:

https://productforums.google.com/forum/#!forum/webmaster-pl

 

Podsumowanie

Pozycjonowanie to branża, która stale się rozwija, a wiedza, jaką należy przyswoić jest naprawdę duża. Należy przy tym jeszcze pamiętać, że ciągle pojawiają się nowości i zmiany. Ale… jest to również opłacalna inwestycja, która ma ogromny potencjał pozwalający osiągnąć wymierne zyski. Tutaj nie ma ograniczeń, wszystko zależy od naszego wkładu pracy i poświęconego czasu. Można poprzestać na pozycjonowaniu własnej strony i zaoszczędzić na agencji SEO, albo pójść znacznie dalej – zostać specjalistą w tej dziedzinie, stworzyć nową markę i podbić rynek. Wybór należy do Ciebie!

Tagi: , , ,

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Your photo in comments, use Gravatar
Please include http://

SEO Blog - blog o pozycjonowaniu

SEO blog dla pozycjonerów - artykuły i porady dotyczące wyboru słów kluczowych, optymalizacji i linkowania, czyli wszystkiego, co wiąże się z pozycjonowaniem w wyszukiwarkach. Darmowe pozycjonowanie stron w Google dla początkujących i średnio zaawansowanych. Pytania, fakty, mity oraz kontrowersje w świecie SEO.