Google Search Generative jest eksperymentalną wersją wyszukiwarki internetowej, która wykorzystując sztuczną inteligencję, generuje odpowiedzi kontekstowe na zapytania wpisywane w przez użytkowników. Jej założeniem jest udzielanie trafniejszych odpowiedzi na bardziej skomplikowane i złożone pytania. SGE jest więc swego rodzaju odpowiedzią na udostępnioną w marcu 2023 roku wersję wyszukiwarki Bing, która jest oparta na AI.
Co to jest Google Search Generative Experience?
Search Generative Experience (SGE) jest tłumaczone jako funkcje generatywne w wyszukiwarce, które łączą zaawansowane mechanizmy generatywnej sztucznej inteligencji z interaktywnością i szybkością działania charakterystyczną dla Google. Dzięki tej technologii, tradycyjne wyniki wyszukiwania są przekształcane w bardziej zrozumiałe, rozbudowane i kontekstowo powiązane odpowiedzi. Umożliwia to użytkownikom interakcję z wyszukiwarką na poziomie spersonalizowanej konwersacji z inteligentnym asystentem.
Generowanie kontekstowych odpowiedzi przez sztuczną inteligencję nie jest żadną nowością, ponieważ już w 2014 roku Ian Goodfellow opracował Generative Adversarial Networks. Dzięki temu modele AI mogły tworzyć realistyczne obrazy, muzykę oraz teksty. W tym okresie również zaczęło powstawać wiele chatbotów.
W 2020 roku OpenAI wprowadziło przełomowy model GPT-3, który zyskał na popularności po wdrożeniu go jako ChatGPT pod koniec 2022 roku. Mimo iż te modele oferowały zaawansowane możliwości, były ograniczone do operowania na wybranym zbiorze danych, który był przygotowany przez człowieka. Na dodatek nie miały dostępu do najnowszych informacji. W odpowiedzi na te ograniczenia, Google połączyło technologię „Generative Experience + Search”. Dzięki temu nowe rozwiązanie nie tylko tworzy spersonalizowane odpowiedzi, które uwzględniają dokładne potrzeby użytkownika, ale również korzysta z najnowszych i aktualnych danych z internetu.
Jak działa SGE?
Search Generative Experience funkcjonuje jako zaawansowany system asystenta sztucznej inteligencji, który korzysta z modeli językowych oraz technik przetwarzania języka naturalnego, aby zrozumieć intencje użytkownika i dostarczyć mu spersonalizowane odpowiedzi. Gdy internauta wpisuje zapytanie, SGE analizuje kontekst w celu dostarczenia najlepszych wyników. System koncentruje się na generowaniu odpowiedzi dostosowanych dynamicznie do zadanych pytań, mając na celu zrozumienie intencji użytkownika oraz dostarczanie wartościowych i wiarygodnych treści. Cechą charakterystyczną SGE jest generowanie szczegółowych informacji, które podkreślają znaczenie oryginalności treści.
Jak SGE wpłynie na tradycyjne wyniki wyszukiwania?
Google SGE wprowadza zmiany w wyglądzie wyników wyszukiwania, które będą różnić się od tradycyjnych wyników. Może to mieć istotny wpływ na pozycjonowanie stron internetowych i ich widoczność w SERPach. Co istotne, nawet około 86,83% wszystkich zapytań w języku angielskim w Google jest objętych przez SGE. Wpływ tego systemu jest również zauważalny w ruchu organicznym, który może zmniejszyć się o 15-25%. Treści bardziej skoncentrowane na użytkowniku są lepiej widoczne w ramach SGE. Oznacza to, że strony internetowe muszą dostarczać bardziej wartościowe i odpowiednie treści, aby pozostać widocznymi w wynikach wyszukiwania.
SGE wpływa na wyniki wyszukiwania, ponieważ zmienia podejście do tworzenia treści i premiuje wartościowy oraz skoncentrowany na użytkowniku content. Wprowadzenie tego modelu może spowodować, że wiele stron straci ruch organiczny, przy czym niektórzy spekulują, że straty mogą sięgać więcej niż połowy obecnego ruchu organicznego. Ponadto, SGE oferuje nowe możliwości dla reklamodawców, ponieważ integruje nowy sposób wyszukiwania informacji z reklamami.
Przewiduje się, że do końca 2024 roku około 80% wyszukiwań głosowych będzie miało formę konwersacyjną, co świadczy o szybkim rozwoju tej technologii. SGE wprowadza nowy poziom interaktywnego i kontekstowego doświadczenia wyszukiwania. Z pewnością będzie to miało wpływ na widoczność i ranking treści w wynikach wyszukiwania. Niezwykle istotne będzie dostosowanie contentu na bardziej ukierunkowany pod odbiorcę. Oznacza to, że jeszcze bardziej na znaczeniu zyskają tzw. long tail, czyli frazy z długiego ogona.
Jak zmienia się wygląd wyników wyszukiwania w wyszukiwarce Google?
Sposób prezentacji wyników wyszukiwania przez SGE różni się od tradycyjnych wyników, ponieważ generuje podsumowania i rozbudowane odpowiedzi na skomplikowane zapytania użytkowników. Wyniki wyszukiwania w tym modelu są dynamiczne i dostosowane do intencji użytkownika. Może to wpłynąć na zwiększenie współczynnika klikalności i liczby konwersji na stronach dostarczających wiarygodne treści. SGE dynamicznie dostosowuje wyniki na podstawie zadanego pytania. Oznacza to między innymi bardziej inteligentne podejście do wyszukiwania informacji. Wyniki wyświetlane są obok tradycyjnych i mogą zajmować znaczną część strony.
Jak Search Generative Experience może wpłynąć na biznes?
Zmiany wprowadzane przez Google Search Generative Experience mogą mieć duże konsekwencje dla firm, wpływając na fluktuacje zarówno w płatnych, jak i organicznych wynikach. Dotyczy to rankingów, ruchu i kosztów reklam. Nowa, inteligentna forma wyszukiwania może także przynieść korzyści firmom. Jeśli klient jest w stanie precyzyjniej określić swoje zapytanie przed kliknięciem linka, prawdopodobnie będzie miał większe intencje zakupowe, gdy wejdzie na stronę.
SGE działa jak bot sprzedażowy, który klasyfikuje klientów, zanim odwiedzą sklep. Jednak nowy interfejs może ograniczyć ruch organiczny, ze względu na odpowiedzi generowane przez AI. Takie działanie skutkuje dominacją migawki AI na ekranach urządzeń mobilnych i zmusza użytkowników do przewijania, aby zobaczyć tradycyjne wyniki wyszukiwania. Mimo że linki źródłowe mogą napędzać ruch, to ich rzeczywisty wpływ na kliknięcia pozostają jeszcze nieznane.
Google zapowiada, że będzie monitorować wpływ SGE na ruch reklamowy i razie potrzeby będzie wprowadzać zmiany w narzędziu. Biorąc pod uwagę to, że 80% przychodów Google pochodzi z reklam w wyszukiwarkach, firma prawdopodobnie podejmie wszelkie działania, aby zapewnić jak największy sukces reklamodawcom. SGE stanowi kolejny krok w kierunku tworzenia bardziej zaawansowanej, kontekstowej i inteligentnej wyszukiwarki. Z pewnością w przyszłości wpłynie to na SEO, reklamę i ogólną interakcję użytkowników z Google.
Jaki będzie wpływ Search Generative Experience na SEO?
Za każdym razem, gdy wprowadzana jest aktualizacja algorytmu Google lub nowa technologia, hucznie przepowiadany jest koniec SEO. W rzeczywistości jednak nowe rozwiązania nie eliminują SEO, tylko modyfikują jego działanie. Na przykładzie Search Generative Experience, już na podstawie testów tej funkcji można określić ogólny zakres zmian. Search Generative Experience zmienia tradycyjną strukturę wyników wyszukiwania, zamieniając ją na bardziej szczegółowe i skondensowane odpowiedzi. To oznacza, że treści muszą być wartościowe, przy jednoczesnym stosowaniu mniejszej liczby słów. Stanowi to spore wyzwanie, ponieważ nie wszystkie tematy można skrócić. Mimo to, Search Generative Experience opiera swoje odpowiedzi na najlepszych wynikach wyszukiwania, a to podkreśla ciągłe znaczenie wysokiej jakości contentu oraz spełniania wymogów Google E-E-A-T, przy jednoczesnej zmianie sposobu ich prezentacji.
SGE może również preferować treści bardziej zgodne z intencjami użytkowników, więc strony internetowe muszą jeszcze precyzyjniej docierać do konkretnych zapytań użytkowników. Od wprowadzenia aktualizacji Google Hummingbird w 2013 roku, cały czas podkreśla się znaczenie intencji wyszukiwania, a Search Generative Experience kładzie jeszcze większy nacisk na tę kwestię. Dodatkowo, Search Generative Experience podkreśla znaczenie treści generowanych przez użytkowników oraz forów, które mogą być teraz lepiej oceniane w wynikach wyszukiwania. Firmy i strony internetowe mogą skorzystać na promowaniu interakcji z użytkownikami i tworzeniu społeczności wokół swoich treści.
Google SGE z AI – podsumowanie
Search Generative Experience to nowa funkcja Google, która zmienia sposób, w jaki użytkownicy korzystają z wyszukiwarki. Dostarcza spersonalizowane i dokładniejsze odpowiedzi oraz zmienia podejście do tworzenia treści, premiując te, które są wartościowe. Wprowadzenie SGE w 2024 roku w Stanach Zjednoczonych i innych krajach świadczy o dążeniu Google do dostarczania bardziej inteligentnych i spersonalizowanych wyników wyszukiwania. SGE nie zastąpi istniejącej wersji wyszukiwarki, ale stanie się jej uzupełnieniem, oferując nowe możliwości zarówno dla użytkowników, jak i reklamodawców. Nowa funkcja od Google koncentruje się na zrozumieniu intencji użytkownika. Co jednak istotne, na chwilę obecną Search Generative Experience nie zostało jeszcze wprowadzone w Polsce. Nie zmienia to jednak faktu, że tak się pewnie niedługo stanie.
Tagi: Google, Podstawy pozycjonowania, pozycjonowanie
Nowe komentarze