Chcesz tworzyć dobre SEO? Znajdź idealny dla siebie kurs pozycjonowania stron!

26 grudnia, 2021, Kategoria: Pozostałe sprawy, SEO dla początkujących

Obecność w internecie to z roku na rok coraz większe wyzwanie. Nie jest łatwo dać się zauważyć i dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. Niezależnie od tego, czy prowadzisz sklep internetowy, stronę firmową, bloga, serwis informacyjny czy jakąkolwiek inną stronę online, znajomość zasad SEO może okazać się kluczem do sukcesu. Dobrym sposobem na to, aby je poznać, są szkolenia SEO. Czego uczą? Jakie przynoszą korzyści?

SEO

Szkolenia SEO – czego można się spodziewać?

Zanim zaczniesz szkolenie SEO, warto abyś dowiedział się o nich czegoś więcej. Pomoże ci to świadomie wybrać dla siebie najlepszą ofertę i pozwoli uniknąć wrażenia, że zmarnowałeś czas lub pieniądze na coś, co nie jest dla ciebie korzystne.

Warto zatem na wstępie podkreślić, że na kurs SEO nie jest trudno trafić. Wyszukiwarka Google dostarcza mnóstwo propozycji jak tylko wpiszemy w nią: „darmowy kurs pozycjonowania stron internetowych”, „kurs pozycjonowania dla początkujących” lub inną tego rodzaju frazę. Znalezienie dobrego szkolenia SEO, które będzie wartościowe i skrojone pod twoje oczekiwania, to już trochę większe wyzwanie. Czym wyróżniają się najlepsze kursy SEO?

Rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest to, kto jest autorem danego szkolenia. SEO kursy są oferowane przez firmy z branży, agencje SEO, agencje copywriterskie, a także przez indywidualnych SEOwców, specjalistów w tej dziedzinie. Autorskie programy szkoleń są zresztą dość popularne, oferując przy tym fragmenty i próbki szkolenia (np. pierwszy film online jest bezpłatny), co pozwala sprawdzić, jak materiał wygląda i czy na pewno nam odpowiada.

Kursy można znajdować poprzez wyszukiwarkę, na stronach firm i samych SEOwców, a także na platformach szkoleniowych takich jak np. Udemy. Co ważne, aby wejść do branży SEO, nie potrzeba wcale długich kursów, studiowania i robienia dyplomów. Już kilkugodzinny kurs pozycjonowania dla początkujących wystarczy, by poznać podstawy i zdobyć solidną bazę do dalszego rozwoju.

Szkolenia SEO, jeśli chodzi o czas trwania, nie są jednorodne. Istnieją kursy, z którymi zapoznać się można w ciągu kilku godzin (8-10 godzin), ale i takie, które trwają kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt godzin. Bardzo często mają charakter materiałów video. Całość jest podzielona na moduły przedstawiające informacje w formie lekcji poświęconych różnym aspektom danego zagadnienia. Wiele szkoleń, w szczególności kursy online w formie video, można zrealizować w dogodnym dla siebie czasie. Niektóre szkolenia dają dostęp do całości materiału od razu. Inne mogą być rozłożone w czasie, np. są publikowane cyklicznie (jedna lekcja codziennie na mailu; nowy film co tydzień, etc.) lub pozwalają na dostęp do kolejnej części dopiero po zaliczeniu danej sekcji.

Koszty szkolenia SEO również są mocno zróżnicowane. Wiele zależy od tego, jak rozbudowany jest kurs, jak długo trwa, ile osób go prowadzi, jaka jest renoma prowadzącego, czy można szkolenie ukończyć z certyfikatem, czy ma charakter stacjonarny, czy też jest online i wielu innych czynników. Najtańsze szkolenia SEO mogą kosztować kilkadziesiąt złotych. Dość często zdarzają się kursy poniżej 250 zł. Rozbudowany kurs SEO może jednak kosztować nawet powyżej 1000 zł. Oczywiście bez trudu znajdziemy także darmowy kurs pozycjonowania stron internetowych. Bezpłatne szkolenia zazwyczaj ograniczają się jednak do najbardziej podstawowych zagadnień dotyczących SEO, skupiając się przy tym na suchej teorii, a warto podkreślić, że SEO to przede wszystkim praktyka i case study.

Niektóre szkolenia SEO kończą się uzyskaniem certyfikatu, który jest świadectwem nabytych umiejętności, wiedzy oraz odbycia kursu. Certyfikacja SEO może pomóc w znalezieniu pracy w branży tudzież w znalezieniu klientów na swoje usługi. Część kursów kończy się quizami lub egzaminami. Jest też jednak duża ilość szkoleń, które skupiają się przede wszystkim na przekazywaniu wiedzy, a nie testowaniu kursanta. W takim wypadku to od zaangażowania uczącego się zależy to, ile wyniesie on z danego szkolenia.

Co może ci dać kurs SEO?

Zanim zaczniesz szkolenie SEO, zastanów się, czy na pewno jest ci ono potrzebne i czy chcesz poświęcić na nie czas, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na płatny, a nie darmowy kurs SEO. Być może chcesz to robić ze względów hobbystycznych. I świetnie – w takim wypadku niezależnie od wykonywanego zawodu będziesz zadowolony. Jeśli jednak wiążesz z tym swoją karierę lub chcesz wykorzystać SEO biznesowo, przemyśl, co chcesz dzięki temu osiągnąć i jakie są twoje cele.

Niewątpliwie wiedza na temat SEO może się przydać wielu osobom, ale w największym stopniu skorzystają na niej:

 • marketingowcy
 • copywriterzy
 • właściciele firm
 • właściciele sklepów online
 • administratorzy stron internetowych

Oczywiście, wiedza, którą może dać kurs SEO, przyda się każdemu, kto chce zacząć działać w tej branży profesjonalnie lub chciałby sprawdzić, czy ta tematyka i ta praca jest dla niego. Również osoby, które funkcjonują w szeroko rozumianym IT, w pewnych okolicznościach mogą ją wykorzystać. Ze względu na rosnące znaczenie marketingu internetowego i to jaki wpływ branża SEO ma na dostarczane użytkownikom wyszukiwarek treści warto, by każdy miał chociaż orientacyjne zrozumienie tego, jak to wszystko działa.

Znajomość podstaw SEO ma ponadto szczególne znaczenie dla e-biznesmenów i osób działających w branży e-commerce. Nie chodzi tu jednak tylko o to, aby samemu promować w internecie swoją stronę i prowadzić jej marketing internetowy. Rzecz w tym, że gdy przedsiębiorca zna tę tematykę i wie czego chce, komunikacja i współpraca z firmą SEO jest po prostu lepsza, sprawniejsza, bardziej profesjonalna. Świadomy klient nie pozwoli się oszukać, a to przekłada się pozytywnie na kondycję całej branży, jako że ogranicza liczbę nieuczciwych firm SEO.

Szkolenia są oferowane na różnych stopniach zaawansowania. Jest duża liczba kursów dla początkujących. Są też szkolenia SEO dla zaawansowanych i średniozaawansowanych. Co ważne, ze względu na to, jak szybko zmienia się branża, kursy można też traktować jako sposób na uaktualnienie i usystematyzowanie wiedzy. Należy je jednak dobierać odpowiednio do własnych oczekiwań i umiejętności.

Czego można nauczyć się w czasie kursu SEO? Jeśli prowadzisz jakąkolwiek stronę internetową, wielu przydatnych rzeczy! Wymienić tu można umiejętności takie jak:

 • analiza słów kluczowych – w tym właściwe ich dobieranie oraz ocena pod kątem wartości dla strony
 • budowanie i optymalizacja SEO na stronie – m.in. On-Page SEO, techniczne SEO
 • budowanie linków – czyli wiedza o tym, jak uzyskiwać wyższe pozycje w wyszukiwarce poprzez link building, jak budować linki wewnętrzne, jak pozyskiwać wartościowe linki
 • raportowanie wyników za pomocą Google Analytics
 • tworzenie treści na stronę – czyli copywriting, w tym zasady przygotowywania contentu na stronę zoptymalizowanego pod kątem wyszukiwarek
 • identyfikowanie i naprawianie problemów z indeksowaniem stron

To oczywiście tylko kilka przykładów tego, co może dać kurs SEO. Ponadto, szkolenie pozwala zaznajomić się z używaną w branży terminologią. Dzięki niemu będziesz wiedzieć na czym polega search intent, co to są i do czego służą backlinki, jak tworzyć content, na czym polega content depth… i wiele, wiele innych rzeczy. Szkolenie SEO jest też okazją do zapoznania się z narzędziami, z których korzystają specjaliści z branży. Różnego rodzaju aplikacje i usługi pełnią niezwykle istotną rolę w pozycjonowaniu. Znajomość narzędzi analitycznych bywa w tej branży wręcz kluczowa.

Darmowy kurs pozycjonowania stron internetowych – czy warto?

Skoro istnieją bezpłatne szkolenia SEO, czy warto zwracać w ogóle uwagę na te kursy, za które trzeba zapłacić? Czy nie lepszy jest darmowy kurs pozycjonowania stron internetowych? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Z pewnością jest wiele dobrych kursów, które są dostępne dla każdego bez konieczności sięgania do portfela. Dobrym przykładem są Internetowe Rewolucje Google, gdzie zebrano szereg przydatnych informacji, m.in. z zakresu SEO i marketingu internetowego. Płatne materiały bywają jednak bardziej skondensowane, kompleksowe i rozbudowane niż te bezpłatne. Często mają też swoją renomę i po prostu są warte uwagi. Godnych polecenia kursów SEO jest wiele. Dobrymi przykładami są materiały przygotowane przez Lexy, czyli Martę Gryszko, a także PapaSEO, czyli Grzegorza Strzelca. Oboje to weterani branży i doświadczeni praktycy.

Szkolenie SEO z Lexy

Marta Gryszko działa w branży od 2005 roku. Jej kurs SEO w formie e-booka jest dobrze znany w środowisku i często polecany dla początkujących, aczkolwiek szkolenia SEO z Lexy są przeznaczone również dla średniozaawansowanych. Po ukończeniu kursu można przystąpić do testu wiedzy, który w przypadku pozytywnego wyniku pozwala się cieszyć certyfikatem.

Materiał przygotowany przez autorkę jest obszerny, stale aktualizowany, a jego niewątpliwą zaletą jest jego praktyczny wymiar. Treści zawarte w kursach Marty Gryszko zawierają przykłady z branży e-commerce. Można tu poznać podstawy SEO, informacje na temat linków przychodzących, dobierania optymalnych fraz, tego na co warto się pozycjonować, co generuje największy ruch, a przede wszystkim na co zwracać uwagę, a co jest mało istotne. Kurs dla średniozaawansowanych omawia również tematykę audytu SEO i optymalizacji strony oraz treści, strategie link buildingu, zaplecze SEO i problematykę analizy konkurencji. Autorka w swoich materiałach prezentuje zadania praktyczne oraz narzędzia, z których warto korzystać.

Szkolenie SEO z PapaSEO

Autor tego kursu to pasjonat branży IT, mediów i marketingu. Był jednym z twórców i szefów działu SEO Onet. Pracował dla Grupy TVN i Omni Calculator. Działał jako freelancer, od pewnego czasu zajmuje się przede wszystkim szkoleniami oraz organizacją strategii SEO.

Szkolenie PapaSEO oferowane na jego stronie są skierowane zarówno do początkujących, jak i średniozaawansowanych. Jego lekcje online składają się z ponad 55 odcinków kursu w formie nagrań video. To ponad 24 godziny materiału, który jest podzielony na odcinki, pozwalające przyswoić sobie wiedzę w komfortowy sposób. Do treści można wracać w każdej chwili. Materiał jest stale rozwijany. Co jakiś czas pojawiają się nowe odcinki kursu SEO.

Opublikowane do tej pory nagrania przedstawiają podstawy SEO, kwestie związane z tworzeniem treści (m.in. optymalizacja treści, optymalizacja śródtytułów, kanibalizowanie treści), research w SEO (m.in. operatory Google w SEO, research konkurencji), frazy kluczowe (wybór fraz, grupowanie ich w klastry, dobieranie do materiału), technologie SEO (kwestie związane z kodem strony, znaczniki Meta, omówienie roli i znaczenia pliku robots.txt, crawl budget), linkbuilding (podstawy i zasady budowania linków), linki wewnętrzne.

Szkolenie SEO – kurs to nie wszystko

Warto na koniec podkreślić jedną rzecz – branża SEO jest na tyle duża i tak często się zmienia, że jeden, nawet najlepszy, rozbudowany kurs z certyfikatem, to tylko część wiedzy, którą można zdobyć i która może się przydać. Szkolenia nie są jedynym sposobem na jej pozyskanie.

Jeśli chcesz poszerzać swoje horyzonty SEO, powinieneś odwiedzać portale branżowe i blogi firmowe. Czytaj publikowane tam artykuły i wpisy. Dostęp do nich jest zazwyczaj darmowy, a ponadto zawierają wiele cennych i aktualnych informacji. Poszukaj też newsletterów związanych z pozycjonowaniem, zwłaszcza jeśli chodzi o firmy działające w branży, np. Senuto. Skarbnicą wiedzy jest Google, a dokładniej informacje dostarczane przez twórców wyszukiwarki zarówno w formie kursów i przewodników, jak i informacji o zmianach w działaniu usługi. Dobrym sposobem na zgłębianie branży SEO są webinary, konferencje (na żywo i online) organizowane i prowadzone przez specjalistów lub przez agencje SEO. Warto też obserwować konta społecznościowe SEOwców w sieci. A książki, e-booki i poradniki? To również jest metoda, którą warto rozważyć. Trzeba jednak pamiętać, że treść w nich zawarta szybko się dezaktualizuje. Tak działa ta branża.

Skoro jest tak wiele sposobów na zdobycie darmowej wiedzy SEO, czemu mimo to warto jednak postawić na szkolenie? Odpowiedź jest prosta – kursy dostarczają informację skondensowaną, usystematyzowaną i kompleksową. Ugruntowują podstawy i uczą nowych umiejętności. Są znakomitą bazą do ewentualnych dalszych poszukiwań, jeśli przygoda z SEO okaże się dla ciebie prawdziwie pasjonująca i wciągająca.

Inne niż szkolenia sposoby poznawania świata SEO wymagają tego, by poświęcić im sporo czasu. Często należy już pewne rzeczy wiedzieć, w innych się orientować, w jeszcze innych „trzymać rękę na pulsie”. Czasem zaś poszukiwania nowych informacji są jak szukanie igły w stogu siana – zanim znajdziemy coś naprawdę wartościowego, trzeba przebić się przez dziesiątki mało przydatnych wiadomości lub rzeczy, o których już wiemy. Co więcej, tego typu treści miewają fachowy charakter i są naprawdę ciekawe tylko dla kogoś, kto na bieżąco funkcjonuje w branży SEO.

Jeśli zatem chcesz nauczyć się pozycjonowania i optymalizacji stron dla wyszukiwarek, postaw na szkolenia SEO – niezależnie od tego, czy wolisz kursy darmowe, czy kursy płatne. To najszybsza, najbardziej efektywna i najlepsza droga do tego, aby zapoznać się z tematyką SEO/SEM i móc skutecznie wykorzystywać tę wiedzę w praktyce.

Tagi:

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Your photo in comments, use Gravatar
Please include http://

SEO Blog - blog o pozycjonowaniu

SEO blog dla pozycjonerów - artykuły i porady dotyczące wyboru słów kluczowych, optymalizacji i linkowania, czyli wszystkiego, co wiąże się z pozycjonowaniem w wyszukiwarkach. Darmowe pozycjonowanie stron w Google dla początkujących i średnio zaawansowanych. Pytania, fakty, mity oraz kontrowersje w świecie SEO.