Przekierowanie 301 jest jedną z ciekawszych „sztuczek” stosowanych przez pozycjonerów. I choć nie ma ono, jak wskazuje tytuł tego artykułu, aż 301 zastosowań, to możliwości tego przekierowania są naprawdę bardzo duże. Na tyle duże, że często jest to ostatnia deska ratunku, dla tych, którym coś w pozycjonowaniu nie wyszło…
Przekierowanie 301 powstało, aby umożliwić właścicielom stron internetowych zmianę adresu swojej strony, bez utraty wypracowanych przez lata pozycji. Dzięki niemu, nowa domena zyskuje stopniowo „moc” starej domeny, z której ustawiono przekierowanie oraz zajmuje jej pozycje w wyszukiwarkach. Tyle w teorii – w praktyce przekierowanie 301 ma także kilka innych, bardziej przydatnych zastosowań.
Jeszcze kilka lat temu przekierowanie 301, choć przenosiło na nową domenę swoją pozycjonerską „moc”, linki oraz pozycje, nie przenosiło filtrów nałożonych przez Google! Oznaczało to, że gdy pozycjonowana strona otrzyma karę, wystarczy kupić nową domenę i zrobić 301 – kara zniknie, a pozycje szybciej wrócą „do normy”. Oczywiście, Google surowo zabrania tego typu praktyk, ale… kto by się tym przejmował?
Niestety taki stan rzeczy jest już nieaktualny. Ale dało to inną możliwość. Pozycjonujemy stronę „agresywnie”, robimy z niej 301 na stronę docelową. Jeśli domena docelowa otrzyma filtr zdejmujemy 301, zgłaszamy domenę docelową do ponownego rozpatrzenia i po problemie 🙂
Możliwości przekierowania 301 są znacznie większe i wiele osób przeprowadza w tym kierunku własne badania. Przekierowanie 301 pozwala na przykład uniknąć duplicate content, poprzez skierowanie strony ze zdublowaną treścią na jej „pierwotne” źródło. Opcji jest znacznie więcej: pomyślmy na przykład, co się stanie, gdy przechwycimy starą, silną domenę i przekierujemy ją na własny serwis o zbliżonej tematyce? Albo, gdy spróbujemy tej sztuczki, ale skierujemy na naszą domenę „moc” z wielu różnych domen? Wszystkie te techniki wiążą się z ryzykiem kary ze strony Google, lecz w końcu kombinowanie leży w ludzkiej naturze… więc może warto trochę pokombinować z 301?
Tagi: 301, pozycjonowanie, przekierowanie
Nowe komentarze