Znaczenie metatagów

1 października, 2010, Kategoria: Optymalizacja

MetatagiNa początek trochę historii. Metatagi, czyli description – opis strony, keywords – słowa kluczowe oraz title – tytuł witryny, odegrały znaczącą rolę w historii wyszukiwarek internetowych. Jeszcze w poprzednim wieku, to właśnie te trzy parametry w głównej mierze decydowały o pozycji strony w wyszukiwarce na daną frazę. Wystarczyło zatem umieścić w słowach kluczowych popularne frazy takie jak „kredyty” „sex” czy „bank” by zapewnić sobie długofalowy ruch z wyszukiwarek. Teraz jest jednak inaczej.

Niestety (a może: na szczęście?) czasy te dawno już minęły, a ze względu na łatwą manipulację wynikami wyszukiwania, znaczenie metatagów jest dzisiaj dużo, dużo mniejsze. Nadal jednak jest to jeden z czynników, który wpływa na pozycję strony, więc warto poświęcić mu trochę uwagi podczas optymalizacji witryny.

Niezaprzeczalnie największe znaczenie dla SEO ma obecnie tytuł strony, który wpływa nie tylko na postrzeganie naszej strony przez odwiedzających, ale także przez roboty wyszukiwarek. Dobrze dobrany tytuł powinien zawierać najważniejsze słowa kluczowe związane z naszą witryną, przy czym te absolutnie kluczowe powinny znajdować się na jego początku. Na bardzo łatwe i łatwe frazy już samo zoptymalizowanie tytułu może zapewnić stronie pozycję w TOP10 wyszukiwarki Google.

A co z description i keywords? Te dwa tagi mają obecnie znaczenie iluzoryczne. Opis strony odgrywa przede wszystkim rolę promocyjną, bowiem to na jego podstawie internauta decyduje o wejściu na daną stronę. Keywords nie ma natomiast już żadnego znaczenia dla wyszukiwarek, oprócz tego, że to co tam wpiszemy, będzie traktowane jako treść strony. Poświęcenie kilku minut na odpowiednie dobranie opisu i słów kluczowych dla każdej podstrony na pewno zatem nie zaszkodzi. I warto to zrobić – w końcu to tylko kilka minut.

Tagi: , , ,

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Your photo in comments, use Gravatar
Please include http://

SEO Blog - blog o pozycjonowaniu

SEO blog dla pozycjonerów - artykuły i porady dotyczące wyboru słów kluczowych, optymalizacji i linkowania, czyli wszystkiego, co wiąże się z pozycjonowaniem w wyszukiwarkach. Darmowe pozycjonowanie stron w Google dla początkujących i średnio zaawansowanych. Pytania, fakty, mity oraz kontrowersje w świecie SEO.