Znaczenie domeny w procesie pozycjonowania

18 maja, 2011, Kategoria: Pytania bez odpowiedzi, SEO dla początkujących

W świecie domainerów, czyli osób żyjących z handlu domenami internetowymi modne jest rozsyłanie mailingu do osób, które mogą być potencjalnie zainteresowane kupnem danej domeny. W mailu takim – oprócz szeregu zalet akurat tej domeny – można też zwykle znaleźć coś takiego:
„… poza tym, domena, którą Państwu oferuję, zawiera w sobie słowo kluczowe, związane z Państwa działalnością, co powoli na osiągnięcie wysokich pozycji w Google i ułatwi pozycjonowanie Państwa strony.”

Trzeba przyznać, że pod względem marketingowym tekst napisany pięknie, ale czy zawarte w nim słowa są prawdziwe?
I tak i nie. Większość pozycjonerów jest zgodna co do tego, że obecność słowa kluczowego w domenie ułatwia pozycjonowanie strony na to słowo kluczowe. Jak wielkie jest to ułatwienie to już jednak temat kontrowersyjny – jedni mówią, że znaczenie tego faktu jest prawie, że zerowe, inni, że minimalne, a jeszcze inni, że słowo kluczowe w domenie to ogromne ułatwienie w pozycjonowaniu. Jak jest naprawdę? Jak to zwykle w SEO bywa – do końca nie wiadomo.

Znaczenia domeny w SEO nie można jednak pominąć. Planując stworzenie i pozycjonowanie własnego serwisu warto więc zadbać o domenę, która faktycznie będzie zawierać interesujące nas słowo kluczowe. Ale bez przesady – domena musi być przede wszystkim chwytliwa, łatwa do zapamiętania i krótka. Poza tym, domainerzy za domeny generyczne, czyli zawierające jakieś tam słowa, żądają często 4- czy 5-cyfrowych kwot! W takiej sytuacji lepiej zarejestrować gorszą domenę, a kwotę z dużą ilością zer przeznaczyć na marketing czy chociażby… pozycjonowanie. Wysokie pozycje można bowiem osiągnąć z każdą domeną – najwyżej będzie to nieco trudniejsze.

Tagi: , , ,

4 komentarze → Zostaw komentarz

 1. 1 Paq 22 maja, 2011 1:46H

  Domena powinna być przede wszystkim użyteczna dla użytkownika. Słowo kluczowe w domenie ma drugorzędne znaczenie.

 2. 2 newCreative 31 maja, 2011 18:50H

  Domeny „wyszukiwarkowe” można stosować na stronach sprzedażowych, wtedy ma to większy sens. W przypadku serwisów, firm i innych tego typu witryn chyba jednak lepiej postawić na nazwę marketingową, a ewentualne straty nadrobić pozycjonowaniem.

  Artur Smolicki
  http://www.linkiseo.newcreative.pl

 3. 3 Łukasz 20 czerwca, 2011 12:01H

  Moje stanowisko co do nazwy domeny jest takie: jeżeli ma ona reprezentować moją działalność to nazwa musi być unikalna, prosta do zapamiętania, oryginalna. Nie chciałbym mieć nazwy domeny pozycjonowanie123 czy jakoś inaczej. To, że w jakimś tam stopniu może mi to ułatwić pozycjonowanie nie jest dla mnie żadną wartością. Uważam, że bardziej liczy się profesjonalizm.

 4. 4 Kranik 23 lipca, 2011 4:16H

  Niby fachowa literatura podaje, że domena się nie liczy. Ja pozycjonowałem wiele stron i zawsze, jeżeli w domenie był wyraz kluczowy, efekt był dużo większy.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Your photo in comments, use Gravatar
Please include http://

SEO Blog - blog o pozycjonowaniu

SEO blog dla pozycjonerów - artykuły i porady dotyczące wyboru słów kluczowych, optymalizacji i linkowania, czyli wszystkiego, co wiąże się z pozycjonowaniem w wyszukiwarkach. Darmowe pozycjonowanie stron w Google dla początkujących i średnio zaawansowanych. Pytania, fakty, mity oraz kontrowersje w świecie SEO.