Tematyczność według Google

30 września, 2010, Kategoria: Pytania bez odpowiedzi, Świat wyszukiwarek

Linki tematycznePewnie 90% osób, które czyta ten artykuł i ma jakiekolwiek pojęcie o pozycjonowaniu, zgodzi się ze mną, że linki tematyczne są bardziej wartościowe od tych nietematycznych. Wydaje się to jasne, oczywiste i przede wszystkim – logiczne. Pomimo tego, tematyczność linków ciągle jest przedmiotem dyskusji i –jak to w SEO bywa – nie wiadomo do końca jak Google rozumie tą tematyczność i czy ma ona w ogóle jakieś znaczenie.

Język polski (i każdy inny) jest na tyle złożony, że można pisać o jednej rzeczy na setki różnych sposobów, za każdym razem używając innych słów. Człowiek oczywiście zorientuje się, że chodzi o to samo, ale… czy robot Google też się w tym połapie? Czy uzna za „tematyczne” linki:

• Ze strony wypożyczalni samochodów Wrocław do strony kwiaciarni Wrocław?
• Ze strony szkoły pilotażu do strony sklepu z pilotami?
• Ze strony finansowej do strony banku?

Takich przykładów są setki. Ich wymienianie nic jednak nie da, bo i tak nie dowiemy się jak Google rozumie tematyczność linków. Najbardziej trafna wydaje się teoria, że roboty określają ją na podstawie słów kluczowych, zawartych na stronie. Jeżeli na stronie X pojawi się sześciokrotnie słowo „pozycjonowanie” i link do strony Y, na której słowo „pozycjonowanie” występuje 12 razy – link będzie tematyczny. Stwarza to jednak możliwość manipulacji. Bo jakim problemem jest napisanie artykułu o kwiatach i umieszczenie tam trzykrotnie dowolnej frazy, na przykład z branży finansowej?

Rozumienie terminu „link tematyczny” jest więc kwestią sporną. Warto jednak starać się o linki ze stron powiązanych tematycznie z linkowaną stroną (jakkolwiek to rozumiemy). I ślepo wierzyć, że ma to jakiś sens.

Tagi: , , ,

1 Komentarz → Zostaw komentarz

  1. 1 Arkaszka 5 grudnia, 2010 21:24H

    Fajnie że artykuły napisane są zwykłym jeęzykiem, bez wysilanie sie na pseudoslang

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Your photo in comments, use Gravatar
Please include http://

SEO Blog - blog o pozycjonowaniu

SEO blog dla pozycjonerów - artykuły i porady dotyczące wyboru słów kluczowych, optymalizacji i linkowania, czyli wszystkiego, co wiąże się z pozycjonowaniem w wyszukiwarkach. Darmowe pozycjonowanie stron w Google dla początkujących i średnio zaawansowanych. Pytania, fakty, mity oraz kontrowersje w świecie SEO.