Początek przygody z pozycjonowaniem

22 listopada, 2010, Kategoria: SEO dla początkujących

Nauka pozycjonowaniaPozycjonowanie staje się coraz popularniejszą usługą i coraz więcej osób chce spróbować swych sił w tym trudnym, ale dobrze płatnym, fachu. Jak jednak zacząć i od czego rozpocząć naukę pozycjonowania?

Osobiście swą przygodę z SEO zacząłem od darmowego kursu mailowego, który znalazłem gdzieś w Internecie. Codziennie otrzymywałem maile z kolejnymi lekcjami, co trwało chyba przez 2 czy 3 tygodnie. Tą drogę polecam tym, którzy chcą zacząć pozycjonować, ale nie mają zielonego pojęcia na czym to polega. Raz, że pozwoli mniej więcej rozeznać się o co właściwie chodzi, a dwa, że kurs taki nie zawiera zbyt dużej, przygniatającej dawki informacji.

Co dalej? W sklepach jest mnóstwo książek o SEO, a w Internecie znajduje się wiele blogów, serwisów i for, które traktują o tematyce pozycjonowania. Ich czytanie pozwoli uzyskać bardziej zaawansowaną wiedzę oraz bycie na bieżąco w szybko zmieniającym się świecie SEO. W międzyczasie warto też stworzyć własną stronę internetową i testować na niej to, co wyczytaliśmy. W przypadku SEO praktyka jest lepsza niż nawet 100 przeczytanych książek, a pozycjonowanie własnej strony jest pierwszym poważnym krokiem do zajęcia się pozycjonowaniem na poważnie.

Kolejnym krokiem jest stopniowe uzupełnianie wiedzy i nauka obsługi bardziej skomplikowanych narzędzi: automatów, SWL-i, rożnego rodzaju spamiarek. Jednocześnie można zadbać o budowę własnego zaplecza, a więc np. postawić kilka blogów, katalog czy jakiś mini-serwis i zacząć ich pozycjonowanie.

Tagi: , ,

5 komentarzy → Zostaw komentarz

 1. 1 ComWeb 1 grudnia, 2010 18:42H

  No z tym ze pozycjonowanie nie jest juz takie proste jak kiedys… jak ja sobie przypomne co było 5-10 lat temu to roznica jest kolosalna.

 2. 2 Tłumacz rosyjskiego 7 grudnia, 2010 1:14H

  Najlepszą teorią jest praktyka. No i wybór white czy black… osobiście wolę szare+zaplecze.
  Pozdrawiam,
  Konstanty

 3. 3 piotr 8 grudnia, 2010 2:33H

  Pozycjonowanie dzisiaj na niektore frazy to bardzo trudna sprawa,a formy ktore to robia trzepia na tym gruba kase.

 4. 4 eBinx 20 kwietnia, 2011 6:33H

  Przy takim tempie nasycania rynku firmami i osobami indywidualnymi zajmującymi się pozycjonowaniem jest rzeczą naturalną, że za parę lat ciężko będzie, o ile nie nie możliwe, wypchać co trudniejsze frazy bez dużego budżetu. Pozycjonować będą się głównie sklepy ineternetowe i te serwisy które czerpią dochód bezpośrednio i głównie z internetowych kanałów sprzedaży. Już w tym momencie widać jak na dłoni, że ludzie, ekipy czy firmy dysponujące narzędziami za grube pieniądze i zapleczami za grube pieniądze jadą daleeeko przed peletonem. Jednocześnie mają one znacznie mniejsze koszty jednostkowe dla powiedzmy jednej frazy. Co za tym idzie pozycjoner Kowalski-studĘt z allegro nie będzie miał z nimi szans za 5 lat- będzie jak mała 'europejska’ manufakturka na przeciw wielkiej 'chinskiej’ fabryki….

 5. 5 Seowiec 9 listopada, 2011 22:22H

  Ojj ja mój początek miałem dawno dawno.. pamiętam jakim byłem laikiem. Zdobyłem sporą wiedzę od tego czasu… ale i tak korzystam z gotowych rozwiązań (Adder 8). Za dużo czasu zajmuje pozycjonowanie ręczne moim zdaniem.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Your photo in comments, use Gravatar
Please include http://

SEO Blog - blog o pozycjonowaniu

SEO blog dla pozycjonerów - artykuły i porady dotyczące wyboru słów kluczowych, optymalizacji i linkowania, czyli wszystkiego, co wiąże się z pozycjonowaniem w wyszukiwarkach. Darmowe pozycjonowanie stron w Google dla początkujących i średnio zaawansowanych. Pytania, fakty, mity oraz kontrowersje w świecie SEO.