Płacić czy nie płacić, oto jest pytanie

20 października, 2010, Kategoria: Katalogi i precle

Płatne katalogiKatalogi stron są chyba ulubionym sposobem na linkowanie stron dla początkujących pozycjonerów. Jakież jest jednak ich zdziwienie, gdy po starannym opisaniu strony, dobraniu słów kluczowych i wybraniu fajnego anchora, w dodaniu wpisu przeszkadza znienawidzone pole „Wpisz kod SMS”. Płatnych katalogów przybywa z dnia na dzień, warto więc poruszyć problem tego, czy warto dodawać do nich wpisy.

Ogólnie rzecz biorąc, patrząc na rynek katalogów, płatność za wpisy nie może nikogo dziwić. Era darmowych Qlwebów dawno się już skończyła, a obecnie niekwestionowanym królem katalogowego świata jest SeoKatalog. Pomijając genialność tego skryptu, najważniejsze co trzeba o nim wiedzieć to fakt, że jest to skrypt płatny. 1 licencja kosztuje 120zł, a właściciel katalogu musi także opłacić unikalną skórkę (50zł), domenę (30zł) i hosting (50zł). Samo stworzenie katalogu kosztuje więc ok. 250zł, nie wspominając już o ilości czasu, który trzeba poświęcić na linkowanie, akceptowanie wpisów i ogólnie jego rozwój. Charytatywnie nikt więc tego robić nie będzie.

Czy wobec powyższego wysłanie SMS-a za 1,22 czy 2,44 jest aż tak straszną karą za dodanie wpisu? Chyba nie. Pamiętajmy przecież, że w zamian otrzymujemy link (lub kilka linków) w zadbanym serwisie, który będzie się w nim wyświetlał prawdopodobnie przez wiele, wiele lat.

Oczywiście nie oznacza to, że polecamy dodawanie wpisów do wszystkich płatnych katalogów. Wszystko zależy od stosunku cena/jakość, która musi już określić sam „dodawacz”. Katalog z PR5, będący w sieci od 8 lat i z backlinkami liczonymi w setkach tysięcy nie jest za drogi, nawet gdy kosztuje 4 czy 5 złotych. Co innego nowopowstały SeoKatalog, który już na starcie umożliwia wpisy jedynie za 3,66…

Tagi: , , ,

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Your photo in comments, use Gravatar
Please include http://

SEO Blog - blog o pozycjonowaniu

SEO blog dla pozycjonerów - artykuły i porady dotyczące wyboru słów kluczowych, optymalizacji i linkowania, czyli wszystkiego, co wiąże się z pozycjonowaniem w wyszukiwarkach. Darmowe pozycjonowanie stron w Google dla początkujących i średnio zaawansowanych. Pytania, fakty, mity oraz kontrowersje w świecie SEO.