O wahaniach pozycji słów kilka

24 października, 2010, Kategoria: Pozostałe sprawy, Pytania bez odpowiedzi

Wahania pozycjiWahania pozycji są jednym z podstawowych praw, które rządzą światem SEO. Strony skaczą w wynikach wyszukiwania w górę i w dół i trzeba się do tego przyzwyczaić – nawet, jeśli nie mamy pojęcia co jest tego przyczyną. Bo domniemanych przyczyn może być mnóstwo, a może też… wcale nie być przyczyny!

Wahania pozycji należy rozpatrywać w długim okresie czasu. To, że strona wczoraj była na 5 miejscu, a dzisiaj jest 12, nic jeszcze nie znaczy. Dopiero, gdy ta sytuacja utrzyma się przez 2-3 tygodnie można zacząć zastanawiać się, co jest nie tak i co można z tym faktem zrobić. Przyczyną spadku pozycji może być na przykład:

  • Zaprzestanie pozycjonowania strony i w efekcie wyprzedzenie strony przez konkurencję
  • Spadek liczby linków prowadzących do strony (np. z powodu wygaśnięcia kupionych linków albo masowego wypadnięcia z indeksu wpisów w katalogach)
  • Wzmożone działania konkurencji i w efekcie naturalne wyprzedzenie naszej strony
  • Wygaśnięcie Fresh Bonus Site (o ile coś takiego istnieje, co jest kwestią sporną)
  • Nałożenie filtra na naszą stronę
  • Wcześniejsze zmiany na stronie, które zostały źle odebrane przez Google

Jeżeli będziemy mieć szczęście, strona po jakimś czasie sama wróci na wcześniej zajmowane pozycje. Szczęściu można jednak dopomóc. Najlepszą receptą na wahania pozycji jest… nie przejmowanie się nimi. Cały ten artykuł można więc sprowadzić do stwierdzenia: „Spadłeś w Google? Trudno – rób dalej swoje, a powinno być dobrze”.

Oczywiście ponowna optymalizacja strony albo zadbanie o bardziej wartościowe linki, mogę jeszcze bardziej ułatwić powrót na należne nam miejsce.

Tagi: , ,

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Your photo in comments, use Gravatar
Please include http://

SEO Blog - blog o pozycjonowaniu

SEO blog dla pozycjonerów - artykuły i porady dotyczące wyboru słów kluczowych, optymalizacji i linkowania, czyli wszystkiego, co wiąże się z pozycjonowaniem w wyszukiwarkach. Darmowe pozycjonowanie stron w Google dla początkujących i średnio zaawansowanych. Pytania, fakty, mity oraz kontrowersje w świecie SEO.