Mit o Page Rank

12 lipca, 2011, Kategoria: SEO dla początkujących

Page rankPageRank ma w świecie SEO znaczenie wręcz mityczne. Jakże często można się natknąć na zlecenia katalogowania, ale „tylko do katalogów z PR2 lub wyższym” albo oferty sprzedaży linków „z PR4, co gwarantuje gigantyczny skok pozycji”. Oczywiście osoby, które są autorami tego typu wypowiedzi posiadają tylko podstawową wiedzę z zakresu SEO, co skutkuje przypisywaniem magicznych właściwości współczynnikowi, który tak naprawdę nie ma większego znaczenia.

Prawda o Page Rank jest bowiem taka, że – choć dla wielu początkujących pozycjonerów może to być stwierdzenie szokujące – nie ma on w zasadzie żadnego zastosowanie w pozycjonowaniu. Ani nie wpływa na poprawę pozycji, ani nie poprawia indeksowania witryny, ani nie ma też żadnych innych właściwości. Dodatkowo, aktualizacja PR ma miejsce średnio co kwartał (ostatnio nawet rzadziej), przez co współczynnik ten jest często… nieaktualny! Oczywiście nie można o PR mówić tylko w złym świetle. Trzeba bowiem przyznać, że linki ze stron o wysokim PR mają prawdopodobnie większą moc niż linki ze stron z PR0 (ale jest to tylko jeden z wielu czynników, na podstawie którego można tę moc jakoś określić!), a sam Page Rank jest jakimś tam miernikiem wartości strony (bo PR6 czy PR7 osiągnąć naprawdę ciężko).

Podczas pozycjonowania zaprzątanie sobie głowy tym, że mimo linkowania nadal mamy PR0 nie ma więc żadnego sensu. Wyjątek stanowią tutaj osoby, które tworzą strony pod SWL (bo w tym wypadku Page Rank ma kluczowe znaczenia dla ilości otrzymanych punktów) lub chcą sprzedawać linki na stronie – bo legenda PR jest tak silnie zakorzeniona, że wysoki Page Rank praktycznie gwarantuje duże zyski.

Ps. podczas ostatniej aktualizacji PR sprzed kilku dni blog pozycjonowaniestron.info uzyskał PR3 (awans z PR 0 ) 😉

Tagi: , ,

8 komentarzy → Zostaw komentarz

 1. 1 Kinger 12 lipca, 2011 23:10H

  No widzisz, awans PR niby nic nie znaczący, ale w głębi duszy cieszy, co? 😉

 2. 2 Paq 13 lipca, 2011 13:07H

  W każdym micie jest odrobinę prawdy. Chociaż wszystkim „powiewa” widać różnicę w aktywności użytkowników katalogów, precli. Zaplecze pod SWL też lubi zielony pasek. Dziś nieco zdegradowany, bo nawet śmietniki linkowane z automatów dostały od PR 1-2.

 3. 3 admin 22 lipca, 2011 19:30H

  @Kinger
  no cieszy 🙂 tylko ta aktualizacja jakaś dziwna – w tym momencie sprawdzam i jest PR1. Wahania na różnych stronach od kilku dni, ciekawe kiedy się ustabilizuje – chyba, że mamy do czynienia z PR Caffeine 😉

 4. 4 Robi 27 lipca, 2011 14:22H

  No tak – niby PR nic nie znaczy, ale na każdym blogu o pozycjonowaniu jest jakiś wpis komentujący ostatni PR update. To tak jakby komentować ostatnią reformę dot. exportu batatów w Rebublice Zielonego Przylądka :/ Niby nic nie znaczy dla nas.

 5. 5 Matrix 17 sierpnia, 2011 13:31H

  Myślę, że Google pomału dąży do całkowitego wycofania PR i zastąpienia go jakimś innym mechanizmem (kto wie, może Google+). Ja osobiście przywiązałem się do PR i nadal zwracam na niego uwagę, ale już nie w takim stopniu jak kiedyś.

 6. 6 Vita 23 sierpnia, 2011 13:21H

  Google postawiło trochę niejasno sytuację z PR. Niby PR nic nie znaczy, ale jednak nadal istnieje i funkcjonuje. Po ostatnich ruchach giganta domyślam się jednak, że PR niedługo zniknie i być może zostanie zastąpiony czymś innym.

 7. 7 Dawid 18 września, 2011 12:54H

  No tak, niby page rank nic nie znaczy, ale każdy go sprawdza. Moim zdaniem powinni to zmienić na coś nowego i o większym przedziale np 1-100

 8. 8 nico 3 listopada, 2011 8:44H

  Tak, nieraz widziałem na allegro te „magiczne”oferty wpisu do katalogów z PR4, co osobiście wydaje mi się śmieszne, no ale.. dużo ludzi w to wierzy, niestety.
  Od siebie polecam SeoAdder.info – masa wiedzy o katalogowaniu, zajrzyjcie.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Your photo in comments, use Gravatar
Please include http://

SEO Blog - blog o pozycjonowaniu

SEO blog dla pozycjonerów - artykuły i porady dotyczące wyboru słów kluczowych, optymalizacji i linkowania, czyli wszystkiego, co wiąże się z pozycjonowaniem w wyszukiwarkach. Darmowe pozycjonowanie stron w Google dla początkujących i średnio zaawansowanych. Pytania, fakty, mity oraz kontrowersje w świecie SEO.