Linki sponsorowane, a pozycjonowanie

12 lutego, 2013, Kategoria: Świat wyszukiwarek

pytajnikTypowemu Kowalskiemu bardzo ciężko zrozumieć różnicę pomiędzy pozycjonowaniem a linkami sponsorowanymi. W końcu i to i to zapewnia wysoką pozycję w wyszukiwarce i przynosi efekt, w postaci zwiększonego ruchu na stronie. Nie oznacza to jednak, że linki sponsorowane i pozycjonowanie to to samo. Równie dobrze można by w ten sposób zestawić ze sobą autobus i samochód osobowy…

Pozycjonowanie i kampania linków sponsorowanych to dwa rodzaje tego samego procesu – marketingu w wyszukiwarkach internetowych. Są to jednak dwie zupełnie inne sprawy. Linki sponsorowane są alternatywą dla pozycjonowania, lub, jak kto woli – to pozycjonowanie jest alternatywą dla linków sponsorowanych.

Żeby osiągnąć wysokie pozycje w wyszukiwarkach wykorzystuje się pozycjonowanie, które pozwala na zajęcie czołowych miejsc w wynikach naturalnych. Jest to jednak czasochłonne  i ryzykowne – błędy mogą wywalić stronę w otchłań Google (chociaż ostatnio mam wrażenie, że strona pozycjonowana sensownie i spamowana tysiącami linków z najgorszej jakości stron może oberwać tak samo). Dlatego też, można oszczędzić czas i ryzyko i zlecić kampanię linków sponsorowanych, czyli zapłacić Google’owi za umieszczenie strony w boksach reklamowych w widocznym miejscu w wynikach wyszukiwania.

Badania pokazują, że taki zabieg przynosi mniejszy efekt niż pozycjonowania (ludzie mimo wszystko częściej klikają w wyniki naturalne) oraz w dłuższej perspektywie jest droższe. Jednakże, jeśli zależy nam na czasie, a pieniądze nie grają roli – linki sponsorowane są idealnym rozwiązaniem.

Tagi: , ,

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Your photo in comments, use Gravatar
Please include http://

SEO Blog - blog o pozycjonowaniu

SEO blog dla pozycjonerów - artykuły i porady dotyczące wyboru słów kluczowych, optymalizacji i linkowania, czyli wszystkiego, co wiąże się z pozycjonowaniem w wyszukiwarkach. Darmowe pozycjonowanie stron w Google dla początkujących i średnio zaawansowanych. Pytania, fakty, mity oraz kontrowersje w świecie SEO.