Jak nie dać się nabrać?

17 października, 2010, Kategoria: Firmy pozycjonerskie

Firmy pozycjonowanieSEO to prężnie rozwijający się rynek, co jednak nie zmienia faktu, że przeciętny Kowalski nie ma o nim zielonego pojęcia. Szczerze wątpię, czy właściciel przedsiębiorstwa, którego wiek wskazuje na to, że wychował się jeszcze przed erą komputerów, wie w ogóle na czym polega całe to pozycjonowanie. A skoro tego nie wie – łatwo go wykorzystać. Firmy pozycjonerskie doskonale wiedzą, czego ich klienci niewiedzą i skrzętnie z tego korzystają.

Oczywiście dotyczy to tylko „czarnych owiec” w świecie SEO, które chcą się wzbogacić kosztem innych. Większość firm jest uczciwa i chwała im za to. Warto wiedzieć, jak się zabezpieczyć przed tymi nieuczciwymi.

Najlepszym wyjściem z sytuacji jest bez wątpienia metoda rozliczenia „za efekt”, czyli jest pozycja – są pieniądze. Tutaj w zasadzie możliwości do oszustw nie ma, choć warto doprecyzować firmie, że zależy nam na zajmowaniu „tej a tej pozycji w wynikach naturalnych w wyszukiwarce Google.pl czy też innej”. Dobrym pomysłem jest także zawarcie w umowie czasu, w którym firma ma tę pozycję osiągnąć i możliwość wycofania się z umowy, jeżeli czas ten zostanie przekroczony.

Dużo gorsza sytuacja dotyczy zleceń na pozycjonowanie, w których płacimy nie za pozycję, a za wykonaną pracę. Najlepiej takich umów po prostu nie podpisywać, ale jeśli już się to przytrafiło to konieczna będzie kontrola nad procesem pozycjonowania. Zażądajmy od firmy regularnych raportów, które będą zawierały informację o tym, co zrobiono w danym miesiącu, ile pracy i środków to kosztowało i jakie dało efekty. Nawet jeżeli raporty te nic nam nie powiedzą, można skonsultować się z ekspertami na forach czy blogach pozycjonerskich, którzy prawodpodobnie chętnie powiedzą nam czy to co robi nasz pozycjoner ma w ogóle jakiś sens.

Tagi: ,

1 Komentarz → Zostaw komentarz

  1. 1 Seowiec 9 listopada, 2011 22:19H

    Wiele firm oszukuje na pozycjonowaniu. Bo moim zdaniem używanie Adder`a to oszustwo. Zleciłem kiedyś jednej firmie wypozycjonowanie strony, a później się okazało że właśnie oni pozycjonują za pomocą owego programu. Za samo pozycjonowanie wzieli 2x więcej niż kosztuje ten program. Od tego czasu jest zadowolonym posiadaczem Addera. Super narzędzie. Pozycjonuje sobie teraz wszystko sam 🙂

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Your photo in comments, use Gravatar
Please include http://

SEO Blog - blog o pozycjonowaniu

SEO blog dla pozycjonerów - artykuły i porady dotyczące wyboru słów kluczowych, optymalizacji i linkowania, czyli wszystkiego, co wiąże się z pozycjonowaniem w wyszukiwarkach. Darmowe pozycjonowanie stron w Google dla początkujących i średnio zaawansowanych. Pytania, fakty, mity oraz kontrowersje w świecie SEO.